Ръчни пръскачки
Градинските пръскачки са често употребявани от земеделците уреди, които служат за спасяване на насажденията различни вредители. Пръскачките се предлагат с различни по вместимост резервоари с поставен върху тях пулверизатор.
Принцип на работа на ръчните пръскачки
Принципът на работа при тях се състои в нагнетяване на въздуха вътре в самия резервоар и разпръскване на отровата посредством специална дюза. Налягането, с което излиза течността, се създава от вградена помпа, която ръчно се напомпва при спад на въздуха в бутилката.
Видове ръчни пръскачки
При избор на пръскачка обемът на резервоара се определя в зависимост от площта, която ще се обработва. По-малките модели се държат в ръка и са комбинирани в един уред без отделни компоненти към него.
По-големите пръскачки са тип гръбни и разполагат с презрамки, които позволяват да се носят на гърба – те обикновено се използват за обработка на лозя и друга подобна растителност и притежават отделна щека, която се държи в ръка и се свързва към бутилката чрез маркуч.
Върху нея има бутон, който след като се натисне, освобождава налягане и пръскачката започва да пръска. Гръбните модели позволяват достигане до по-високи места – например дървета и храсти.
Пулверизаторът представлява дюзата, разпръскваща наличната в резервоара на уреда течност, впръсквайки я във вид на прах, за равномерно покриване на по-голям периметър. За да се постигне този ефект обаче, разтворът трябва да преминава през пулверизатора под налягане, за да се образуват миниатюрни струйки, разпръскващи се в широк диаметър, обхващащ няколко сантиметра площ. Това разстояние може да се регулира чрез завъртане наляво или дясно, поставяйки го в желаното положение.
Именно чрез пулверизатора растението се покрива цялото със съответния разтвор, без той да оказва пряко влияние върху него. Ако пръскачката не разполага с пулверизатор, вероятността да убием растението е голяма поради прекомерното и обилното поливане.
Приложение на ръчните пръскачки
Ръчните пръскачки са подходящи за обработка на малки по площ градини, оранжерии, три или четири дръвчета и други. Неудобството при тях настъпва, ако се налага да ги използваме при повече растения, защото често ще трябва да зареждаме с препарат.
Пръскачките с по-големи резервоари са по-обемни и се носят на гърба, като ръкохватката се държи с едната ръка, а с другата се насочва струята в необходимата посока. В случая вече обработваемият терен с едно презареждане е доста по-голям. Тук е важно да отбележим, че периодично трябва с една ръка да се помпат ръчно, за да не се създава нужното налягане, под което се образува прахообразната струя.