Скъпи приятели, от 23.06. до 29.06.25 г. вкл. магазинът ни на ул. Струга в град Варна временно няма да работи. При необходимост, заповядайте в търговския ни център на ул. Атанас Москов №17 (до голямото кръгово под "METRO"). Извиняваме се за причиненото неудобство!
Скъпи приятели, от 23.06. до 29.06.25 г. вкл. магазинът ни на ул. Струга в град Варна временно няма да работи. При необходимост, заповядайте в търговския ни център на ул. Атанас Москов №17 (до голямото кръгово под "METRO"). Извиняваме се за причиненото неудобство!

Как да изберете генератор за ток

Научете всичко необходимо за да изберете правилния агрегат за ток за вашите нужди
Как да изберете генератор за ток

Избор на генератор за ток

 

Прекъсването и спирането на токоподаването създава ред неудобства в ежедневието ни. Генераторите на ток дават спокойствие, като осигуряват резервно захранване в тези моменти. Те могат да бъдат полезни и при къмпингуване, за мобилни бизнеси или при провеждане на събития. Винаги е полезно да имате резервен енергиен източник, без значение локацията.

 

Може да откриете различни марки и модели агрегати за ток, позиционирани в различни ценови класове. Сред толкова много опции е нормално да си задавате въпроса “Какъв генератор за ток да си купя?”.

 

В това ръководство ще се опитаме да ви помогнем с тази задача. Тук ще научите всичко необходимо при избор на генератор – как работи той, какви видове има и какво да вземете предвид преди покупка.

 

Нека започнем с това какво представлява агрегата за ток и как работи.

 

 

Какво е генератор за ток и как работи

 

Захранвани от горивен източник, генераторите за ток създават механична енергия, която преобразува в ток. Въпреки, че портативните генератори изглеждат като сложни машини, компонентите, от които са съставени са сравнително прости и познати. Без значение дали става въпрос за бензинов или дизелов агрегат за ток, основните компоненти са:

 

  • Двигател с вътрешно горене
  • Алтернатор
  • Стартер
  • Резервоар за гориво
  • Контролен панел
  • Функции за защита и безопасност

 

Начинът на работа на генераторите за ток, може да се опише в следните стъпки:

 

  1. Зареждане резервоара на агрегата с бензин или дизел, чрез безопасен накрайник.
  2. Стартирането на машината става след използването на стартер, като това най-често е въже за дърпане или бутон. Горивото се подава към двигателя и той се запалва.
  3. След това, двигателят задвижва алтернатора, който преобразува механичната енергия в електричество.
  4. Конвертиране на създалото се електричество в напрежение, което е подходящо за използваните уред, чрез регулатор. 

 

В зависимост от модела, марката и размера, агрегата за ток може да разполага с система за охлаждане, система за смазване и рамка, която да предпазва машината.

 

 

Видове генератори за ток

 

Тук ще научите повече за видовете агрегати за ток, с което се надяваме допълнително да улесним вашия избор на генератор за ток:

 

Бензинови и дизелови генератори за ток

 

Предимствата на бензиновите агрегати за ток са по-ниското тегло и ниво на шум, както и по-малките размери и по-лесно обслужване. Обичайно, бензиновите генератори са предпочитани при нужда от аварийно електроснабдяване. Един от недостатъците на този вид агрегати е, че разполагат с по-малук ресурс спрямо дизеловите опции на пазара.

 

Дизеловите агрегати са подходящи при условия, изискващи продължителна работа и високо натоварване. Ако планирате да използвате машината между 7 и 8 часа и да захранвате уреди, нуждаещи се от 10 kW, е препоръчително да се спрете на дизелов модел. Те са по-мощни и с по-дълъг живот, но за сметка на това са по-тежки, шумни и скъпи от бензиновите модели.

 

Монофазни и трифазни генератори за ток

 

Какъв генератор за ток да изберем според фазата? Нека видим какви са разликите между тези два вида агрегати. 

 

Модерните генератори за ток се разделят на монофазни, доставящи напрежение от 220V и трифазни, доставящи напрежение от 380V. Монофазните генератори са подходящи за захранване на осветление, телевизори и хладилници. За да няма изненади е важно добре да изчислите необходимата ви мощност преди да закупите такъв модел. От друга страна, трифазните генератори на ток могат да осигурят аварийно захранване на електричество за дом, вила или гараж.

 

Инвенторни генератори за ток

 

Инверторните агрегати за ток създават променлив ток, които преобразуват в прав, а след това отново в променлив ток. Те произвеждат изключително стабилно променливо монофазно захранване.

 

Този вид агрегати за ток създават по-малко количество ток от стандартните генератори, но за сметка на това са по-тихи и икономични. Теглото на повечето модели е в диапазона между 15 и 25 килограма.

 

Един от недостатъците на този вид машини е малкият резервоар, който лимитира работното време. Въпреки това, те представляват много добро решение при захранване на телевизор, радио, или уреди в лодки и каравани.

 

Заваръчни генератори за ток

 

Това са генератори, които могат разполагат с 2 приложения – като заваръчен апарат и като източник на електричество.

 

Промишлени генератори за ток

 

Този вид генератори е подходящ за използване в предприятия, фабрики и други бизнеси. Целта ѝм е да осигурят резервно захранване при спиране на тока, за да не се нарушава производствения процес.

 

Промишлените агрегати за ток са способни да доставят голямо количество ток, между 60 и 100kW

 

Генератори в режим на готовност

 

Както може би се досещате от името на този вид, това са генератори направени да захранват домакинство, веднага щом електрозахранването бъде прекъснато. 

 

Използвайки агрегат в режим на готовност, винаги ще сте спокойни, че уреди, като бойлер, климатик или печка няма да се изключат щом тока спре.

 

 

Критерии които да имате предвид при покупка на генератор

 

Какъв генератор за ток да си купя - мнения и препоръки от Баш Майстора

 

За да направите правилния избор на генератор за ток за вашите нужди, запознайте се със посочените по-долу критерии при покупка:

 

Приложение

 

На пазара ще откриете агрегати за ток, които са предназначени за домашно или индустриално ползване. При избор е важно да помислите над приложенията на генератора, за да сте сигурни, че взимате най-оптималния избор за вашия дом, кемпер или бизнес.

 

Вид на гориво 

 

Най-често срещаните генератори за ток са захранвани от бензин или дизел. На пазара ще откриете и модели, които работят с пропан бутан и природен газ.

 

Мощност

 

Мощността се измерва в киловати (kW). Колкото по-мощен е един агрегат, толкова повече уреди ще може да захраните едновременно.

 

Избирайки агрегат за ток с достатъчна мощност, вие си гарантирате спокойствието, че той със сигурност ще може да захрани желаните от вас електро-консуматори. Изчислете каква мощност ви е необходима и търсете модел, който може да я предостави.

 

Разход на гориво

 

Запознайте се с разхода, който производителя дава за конкретния генератор. Колкото по-малко гориво консумира, толкова по-ефективен е един агрегат за ток. Високата ефективност означава, че ще го зареждате по-рядко и ще пестите пари от това.

 

Време на работа

 

Времето на работа е важен критерий, за да знаете какъв е периода, на който може да разчитате на него при нужда. Обикновено, повечето генератори могат да работят с едно зареждане без прекъсване до 5 часа, а моделите с по-голям резервоар могат да работят до 10 часа.

 

Ниво на шум

 

Нивото на шум на генератор може да бъде фактор, ако го използвате навън от вашия дом или къмпинг. По-тихите генератори работят при около 50-60 децибела, докато по-шумните генератори могат да достигнат до 90-100 децибела.

 

Тегло и размер

 

Едно от големите предимства на генераторите е, че са портативни. Ако планирате да пренасяте машината често, то теглото и размерите играят важна роля при избора на генератор за ток. За допълнително улеснение, разгледайте модели, които разполагат с дръжки и колела.

 

 

Средна консумация на електричество на най-често използваните уреди

 

Консумацията на електричество много зависи от модела на уреда. Използвайте тези примерни, осреднени данни, като ориентир: 

 

  • Телевизор - 100 - 400W
  • Хладилник или фризер - 150 - 600W
  • Осветление - 60 - 100W на крушка
  • LED осветление - 8 - 12W на крушка
  • Компютър или лаптоп - 50-200W
  • Зарядно за телефон - 5 - 15W
  • Климатик - 1000 - 4000W
  • Тостер - 800 - 1800W
  • Сешоар - 1500 - 2500W
  • Микровълнова фурна - 700 - 1800W

 

 

Особености на генераторите за ток

 

Производителността, типът, източникът на гориво и функциите за безопасност са най-важните фактори при покупката на генератор, но много модели също разполагат с допълнителни функции. Ето кои са някои от тях:

 

Автоматично изключване при наличие на високи нива на въглероден оксид (CO)

 

Някои генератори разполагат с автоматично изключване при достигане на определено ниво на въглероден оксид. Тази функция е разпространена в повечето нови модели преносими генератори.

 

Електрически старт

 

Голяма част от агрегатите за ток разполагат с функция за електрическо стартиране, което означава, че генераторът може да се включи чрез ключ, дистанционно управление или бутон за натискане, вместо да се използва въже.

 

Автоматично изключване при ниско ниво на масло

 

Някои генератори разполагат с автоматично изключване при ниско ниво на масло, което означава, че те автоматично се изключват, когато нивото на маслото намалее под определено ниво. 

 

Индикатор за гориво

 

Индикаторът за горивото ви позволява лесно да следите нивото на горивото и да видите кога резервоарът с гориво се изпразва. Ще имате нужда от тази функция само ако използвате генератор, задвижван от газ или дизел.

 

 

Как да изберете генератор за ток

 

Тук ще ви предоставим няколко примера, които да ви помогнат да си отговорите на въпроса “Какъв генератор за ток да си купя?”.

 

За битови нужди

 

За нуждите на една малка до средна къща, генератор с мощност около 3 kW би бил добър избор. Той ще доставя достатъчно мощност за да осигури необходимото електричество в този случай.

 

За по-големи имоти, вили или ремонтни дейности

 

Генератор за ток с мощност до 5 kW би свършил отлична работа в подобни ситуации. Освен за захранване на осветление и битови уреди, с него ще можете да захранвате и градинска техника, като косачки и резачки, както и инструменти и заваръчни апарати.

 

За строителни работи, офиси и магазини

 

В този случай, генератор с мощност от 10 kW би бил правилния избор. Подобен вид агрегат за ток ще може да захранва няколко уреда едновременно, което го прави предпочитан избор за използване в малки предприятия, офис пространства и в сферата на строителството.

 

За проивзодствени цели

 

За захранване на фабрики, големи офис пространства, цехове и други, е препоръчително използването на генератори за ток с мощност над 10 kW. Те разполагат с достатъчно мощност за да захранят няколко сгради и често са предпочитани при строителни и ремонтни дейности, извършвани при липса на електрозахранване. 

 

 

Прочетете още:

 

 

 

Съвети за поддръжка и безопасност

 

Задължително се запознайте с инструкциите за ползване предоставени от производителя на генератора за ток. Тук ще научите няколко универсални правила и съвети, които да имате предвид. Ето кои са те:

 

Поддръжка

 

Редовната поддръжка гарантира добрата и безопасна работа на един генератор, без значение от модела и марката.

 

Проверявайте редовно нивото на маслото, като е добре да го правите преди всяко ползване. Препоръчително е да подменяте маслото на всеки 100 часа работа, като при нов генератор, интервала е по-кратък. Следете състоянието на филтрите и запалителните свещи и ги подменяйте при на посочения от производителя интервал.

 

Не оставяйте генератора да стои неизползван за дълги периоди от време. При работа, агрегати за ток елиминира насъбралата се влага. В случай, че знаете, че скоро няма да го използвате, уверете се, че няма останало гориво при тръбите преди съхранение.

 

Безопасност

 

Не използвайте генератор в затворено пространство, без достъп на свеж въздух и начин за отвеждане на изгорелите газове. Препоръчително е, генераторът да бъде разположен на около 6 метра от къщата. Газовете, които агрегата отделя трябва да се отвеждат далеч от прозорци и врати. 

 

Оборудвайте се с превключвател, наричан още ум шалтер. Чрез него можете да свържете генератора към електрическото табло, като по този начин може да захранвате уреди, които са свързани към електрическа инсталация на помещението.

 

Никога не оставяйте генератор за ток под дъжда. Не го използвайте в мокри или влажни условия, за да избегнете неприятности.

 

Използвайте генератор, който има капацитета да достави необходимите напрежение и ампераж за вашите нужди. Уверете се, че генераторът е правилно заземен. 

 

 

Последни думи

 

Както вече стана ясно, генераторите за ток дават спокойствие при липса на електричество, като осигуряват резервно захранване. Те са подходящи за къщи, офиси, лодки, кемпери и други, като могат да осигуряват постоянно захранване или да подпомагат основното електрозахранване. 

 

Изключително важно е да се вземат всички мерки за безопасност. Когато използвате агрегат за ток, уверете се, че може да достави необходимото напрежение и ампераж за уредите на вашето домакинство или бизнес.

 

 

Вземете своя генератор за ток от “Баш Майстора” днес!

 

Ако все още не сте сигурни какъв агрегат за ток да изберете, в магазини “Баш Майстора” предлагаме полезни насоки, които ще ви помогнат да вземете решение. 

 

Предлагаме и широка гама инверторни, монофазни и трифазни генератори, които ще ви осигурят автономност от електрическата мрежа, било то вкъщи, на къмпинг или за вашия бизнес.

 

Може да поръчате желания продукт, както онлайн, така и като се свържете с нас на 052 643 030 или 0883 515 051 или на имейл адрес: [email protected].

 

Каним ви да посетите нашите физически магазини, намиращи се в гр. Варна, на ул. "Атанас Москов" 17 и на ул.“Струга” 23, където нашите компетентни служители са готови да ви предоставят индивидуален съвет, съобразен с вашите специфични изисквания. 

 

Не отлагайте, свържете се с нас още днес!

 

 

Често задавани въпроси

 

Какъв е експлоатационният срок на генераторите за ток?

 

Повечето агрегати за ток имат живот от около 10 000 часа или между 5 и 10 години. Колкото по-често се използва един генератор, толкова по-бързо ще дойде моментът, в който да трябва да се подмени. Основният начин да удължите живота на агрегата е чрез правилна и навременна поддръжка.

 

Какъв вид генератор да избера, бензинов или дизелов?

 

Голяма част от предлаганите на пазара агрегати за ток, работят на бензин, но ще откриете и такива работещи с природен газ и дизел. Когато жилището е газифицирано, може да използвате генератор, работещ с природен газ и да го захранвате от газопровод. Помислете над следните фактори, преди да направите избор на агрегат за ток:

 

  • Разходи за гориво
  • Колко дълго горивото средно ще застоява в резервоара;
  • Опасностите, с които са свързани с употребата на генератор.

 

Струва ли си покупката на инверторен генератор за ток?

Инверторните генератори имат няколко предимства: по-тихи са, изразходват по-малко гориво, което ги прави по-ефективни. Не на последно място, те произвеждат по-стабилна електроенергия, което е важно, когато включвате чувствителна електроника или медицинска апаратура.

Сравни
покажи
Уважаеми клиенти наличностите в bashmaistora.bg се обновяват на всеки 45 минути. Възможни са технически грешки, както и несъответствие между цените в сайта и тези в магазините. При такива, наш сътрудник ще се свърже с вас за уточнение преди обработка на поръчката. "Баш Майстора ООД" си запазва правото да променя цените без предизвестие както и да коригира сгрешени параметри без предварително уведомление. Снимките са илюстративни и е възможно реалния продукт да се различава от тях. Не носим отговорност за типографски или илюстративни грешки. Всички цени са в български лева, с включен ДДС и са валидни при покупки онлайн.