Скъпи приятели, от 23.06. до 29.06.25 г. вкл. магазинът ни на ул. Струга в град Варна временно няма да работи. При необходимост, заповядайте в търговския ни център на ул. Атанас Москов №17 (до голямото кръгово под "METRO"). Извиняваме се за причиненото неудобство!
Скъпи приятели, от 23.06. до 29.06.25 г. вкл. магазинът ни на ул. Струга в град Варна временно няма да работи. При необходимост, заповядайте в търговския ни център на ул. Атанас Москов №17 (до голямото кръгово под "METRO"). Извиняваме се за причиненото неудобство!

Как да изберете инфрачервен термометър

Ръководство за избор и покупка
Как да изберете инфрачервен термометър

Избор на инфрачервен термометър

 

Макар най-често да го свързваме с медицински нужди и за целите на здравната профилактика, избор на инфрачервен термометър може да е необходим и по други причини. Извън най-често срещаното му приложение – за измерване на основен човешки жизнен показател – този уред се използва и в сферата на строителството, индустрията, сигурността и пожарната безопасност, електротехниката и други. 

 

В днешния материал ще говорим именно за тези приложения на устройството. Ще ви дадем важни насоки, с които да си отговорите на въпроса как да изберем инфрачервен термометър. Благодарение на тях ще си спестите средства, време, а и технически проблеми в дейността, за която ще го използване.

 

 

Какво е инфрачервен термометър?

 

Инфрачервеният термометър е дигитален уред за измерване на температурата на обекти и повърхности. Нарича се още лазерен или безконтактен термометър. Той работи, без да е необходим пряк контакт с конкретния предмет. Механизмът му на действие се базира на технология, позволява улавянето на инфрачервеното излъчване от обекта, към който е насочен, респективно преобразуването на стойността на това излъчване в температурна стойност. Съвременните модели предоставят данните мигновено и с максимална точност. 

 

Инфрачервен термометър се използва в редица сфери, като универсалната му приложимост е показателна и по отношение на материалите, чиято температура може да измери. Уредът позволява измерването на температурата на обекти, изработени от:

 

  • Метал;
  • Стъкло;
  • Естествен камък;
  • Газ;
  • Течности;
  • Други. 

 

При избор на инфрачервен термометър е важно да се знае, че не всеки модел е приложим за целия спектър от приложения. Някои видове обаче покриват по-голяма част от тях, а именно:

 

  • Индустрия – в промишлеността, производствената сфера, контрол и мониторинг на машини и съоръжения както с цел проследяване на тяхната изправност и оптимална дейност, респективно навременно предотвратяване на повреда, така и за поддържане на оптимална температура в работните условия. 
  • Строителство – често се прилагат за проследяване на ефективността в поставена изолация, откриване на течове и други мониторинг дейности за целите на енергийната ефективност.
  • Електроника – не само в строителната, но и в ремонтната дейност уредът може да намали щетите от неправилно работещи уреди, както и да осигури коректна диагностика на електронни табла, проводници и други устройства, чиято неизправност може да доведе до пожари. В тази връзка, инфрачервеният термометър успешно се прилага за локализиране на горещи точки в горивните материали или в опасни за присъствието на човек зони. В бита много потребители използват инфрачервен термометър за мониторинг на уреди като фурни, котлони, отоплителна техника и други. 
  • Хранително-вкусова промишленост – уредът предоставя навременни и важни данни за контрола на оптималното съхранение и транспортиране на стоки със специален температурен режим. 

 

 

Предимства на инфрачервения термометър

 

Използването на инфрачервен термометър в която и да е гореописана област има множество предимства. За разлика от други алтернативи за измерване на температура на обекти, този уред е по-надежден и сигурен. Ето конкретни плюсове, поради които потребителите го предпочитат, а и ние като експерти в сферата го препоръчваме:

 

  • Безконтактно измерване. Уредът предоставя точни данни, без да е нужно да се осъществи директен допир до повърхността на обекта. 
  • Максимална точност. Смята се, че това устройство за измерване на температурата дава възможно най-коректните данни и то със завидна скорост (за разлика, например, от живачния вариант).
  • 100% безопасен по време на експлоатация. Ако отново го сравним с алтернативи като живачния термометър, инфрачервеният уред не създава каквито и да е рискове нито за потребителя, нито за околната среда, включително за обекта под мониторинг. 
  • Гъвкава и лесна употреба. Този инструмент позволява работа с всякакъв тип материали и повърхности, като е подходящ и за напълно начинаещи потребители без каквито и да е технически познания. 

 

 

Критерии при избор на инфрачервен термометър

 

Как да изберем инфрачервен термометър

 

Ако в момента си задавате въпроса какъв инфрачервен термометър да си купя, най-лесно ще можете да си отговорите, като се запознаете с основните критерии за избор. Те са насочени конкретно към спецификите и характеристиките на измервателния уред и то точно от този тип – безконтактен с лазерно насочване и прецизна точност. 

 

И така – ето на какво да обърнете внимание при избор на инфрачервен термометър:

 

Температурен диапазон 

 

Познат още като обхват, той посочва от каква минимална до каква максимална температурна стойност може да отчете, без да се повреди. Този критерий е добре да се съобрази паралелно с целта, за която ще използвате уреда и най-вече с материала. Температурният диапазон варира от -500 до 3000 градуса по Целзий. 

 

Измервателен диапазон 

 

Това е размерът на полето, чиято температура ще се измерва. Тя може да достигне до 100 метра, но по-важното е да знаете следното: самото поле трябва да е достатъчно по-голямо от максималното зрително поле на устройството. Ако не е, със сигурност термометърът няма да даде достатъчно прецизни данни. Препоръчваме измерваната площ да надвишава зрителното поле на уреда с поне 50%. 

 

Оптична разделителна способност 

 

Това е така нареченото съотношение D:S, показващо корелацията между сондата на термометъра и общия диаметър на измерваната повърхност. Стойността винаги е указана в списъка с характеристики на уреда. Имайте предвид, че ако устройството е на твърде голямо разстояние от измерваната повърхност, а тя е сравнително малка като площ, е необходимо да потърсите максимално високо D:S. 

 

Ергономичност

 

Важно е да намерите достатъчно удобен за използване инфрачервен термометър. В някои случаи не е от значение каква е неговата конструкция, големина и начин на носене. При определени типове дейност, както и в случай на нужда от измерване на температурата в рискови зони, е от съществено значение да се спрете на лек и адаптивен към работните условия уред. 

 

Коефициент на излъчване

 

Представлява съотношението между излъчваната от целевия обект инфрачервена радиационна енергия спрямо излъчваната от черно тяло енергия при същата температурна стойност. 

 

Тази функция е от особено значение при избор на инфрачервен термометър за проследяване работата на климатични и отоплителни уреди и тяхната ефективност в излъчването и абсорбирането на енергия. Важно е да се спомене, че много модели са с фиксиран на 0.95 коефициент на излъчване, докато при други това е работа на потребителя, тоест стойността се регулира според конкретните нужди. 

 

Оперативно време за единично измерване

 

Това е така нареченото време за реакция или в рамките на колко секунди уредът ще достигне 95% от търсената крайна стойност на отчитаната енергия. Важно е да търсите уред с минимално оперативно време за измерване, когато има сериозни скокове в температурната амплитуда за единица време. 

 

Особености на инфрачервен термометър

 

Стандартният инфрачервен термометър е изграден от няколко ключови елемента, които в синергичното си действие позволяват скоростното точно измерване на температурата, излъчвана от даден обект. Ето и конкретните части в конструкцията на уреда:

 

  • Дисплей – обикновено е LCD и показва не само измерената стойност, но и позволява регулацията и настройките на начина на работа на уреда. 
  • Батерия – тя захранва уреда, като най-често става дума за стандартни (сменяеми) литиево-йонни батерии. 
  • Детектор – мястото, в което отразените лъчи се превръщат в топлина, за да даде конкретна стойност .
  • Дуло – така се нарича краят на „пистолета“ (основната форма, във вид на която се изработват съвременните индустриални инфрачервени термометри), като може да е и във вид на лазерен показалец. 
  • Оптика – намира се в или след дулото, като функцията ѝ е да събере енергията от измервания обект, за да го фокусира обратно в детектора. 
  • Процесор – стандартните модерни инфрачервени термометри са с електронни процесори, които на практика позволяват обработването на подадената от детектора информация с цел предоставяне на конкретната крайна температурна стойност, но също така позволяват и смяната на настройките в уреда. 

 

Съвети за безопасност и поддръжка

 

Без значение от крайния ви избор на инфрачервен термометър, за да извлечете максимум ползи от работата с него, а и за да удължите живота му, е редно да спазвате следните съвети за безопасност и оптимална експлоатация:

 

  • Не използвайте уреда върху повърхности с много прах или по време на отделяне на високо количество пара, за да избегнете повреда на електронните компоненти.
  • Без значение дали имате опит с подобен тип уреди, или не, запознайте се с инструкциите за експлоатация, предоставени от производителя. При липса на такива, е важно да се обърнете към търговеца, от който сте закупили своя инфрачервен термометър.
  • В случай че установите повреда или нетипичен за уреда звук, светлинен или друг сигнал, веднага преустановете работа с него. Единствените безопасни действия, които можете да предприемете спрямо възстановяването на активния му режим, е да смените батериите. Ако това не помогне за възобновяването на работния процес, се свържете с професионалист, вместо да предприемете самоинициативни ремонтни дейности без необходимите технически познания. 
  • В наличните към уреда инструкции за употреба ще намерите подробно ръководство за калибриране. Спазвайте ги и не забравяйте тази профилактична (включително и всяка друга, описана в техническата документация) дейност, за да удължите живота на уреда. Калибрирането, освен това, гарантира максимална точност на измерване. 
  • Спазвайте указанията за почистване на уреда – особено в зоната на оптиката – и извършвайте тази мярка за поддръжка след всяко използване, за да си гарантирате дълготрайна експлоатация и безупречно отчитане на температурата. 

 

 

Прочетете още:

 

 

 

Какво да имате предвид при покупка на инфрачервен термометър?

 

Правилният избор на инфрачервен термометър може да ви звучи като твърде сложна и предизвикателна задача и сега, след като изяснихме толкова много подробности относно неговия механизъм на работа, предназначение и конструкция. За да ви улесним, сме ви приготвили и няколко допълнителни въпроса, на които ако си отговорите, ще успеете по-лесно да направите адекватна и подходяща покупка: 

 

Колко често ще го ползвате? 

 

Ако смятате да използвате уреда за инцидентни и редки задачи, не е нужно да се спирате на модел с твърде професионални параметри (време за реакция, коефициент на излъчване и т.н.). При отчитане на температура на обект с цел мониторинг на безопасните условия на работа или на конкретна машина, е важно да инвестирате по-голяма сума в достатъчно надежден инфрачервен термометър.

 

Каква големина ви трябва? 

 

Размерът и ергономичният дизайн на инфрачервения термометър са от значение, когато се взема за ежедневна редовна употреба, както и в полеви трудни условия. Ако ще го използвате в професионална среда, по-голям и здрав модел може да е по-удобен и надежден, но е добре той да не ви създава трудности при използване, включително паралелно с друг уред. 

 

Трябва ли ви специфична функция? 

 

Препоръчително е да огледате модели с допълнителни екстри – например, визуализация на температурни разлики, наличие на термовизионна камера и/или лазерен показалец за максимално точно фиксиране и други. 

 

За хоби или професионална работа? 

 

Освен гореспоменатите насоки, е добре да вземете предвид и факта, че не всички инфрачервени термометри са с възможност за калибриране. Ако ще купувате уреда за професионална дейност, тази функция е задължителна, за да си гарантирате дълготрайна и безпроблемна употреба. 

 

 

Последни думи 

 

В заключение ще споменем, че адекватният избор на инфрачервен термометър не е просто въпрос на покупка на инструмент, а по-скоро на внимателно обмисляне на индивидуалните ви нужди и поставените цели. Важно е да отчетете всички посочени в нашето ръководство съвети и характеристики на самия уред. 

 

Ако и те не са ви достатъчни, можете да разчитате на екипа на Баш Майстора за допълнително съдействие и разяснения. Нашите любезни служители са винаги на ваше разположение за въпроси и професионална помощ, включително в правилния избор на инфрачервен термометър. Ще бъдем щастливи да ви насочим към подходящия за вас модел. 

 

 

Вземете своя инфрачервен термометър от “Баш Майстора” днес!

 

Разгледайте всички налични в модели инфрачервени термометри и кабели със сонди. Разполагаме както с бюджетни варианти, така и с професионални уреди за максимално ефективна дейност и в тежки условия. Можете да разгледате актуалните ни предложения в категория измервателна инструменти както онлайн, така и в нашия физически магазин. 

 

Ние гарантираме разнообразие от модели инфрачервени термометри, които ще улеснят и обезопасят широк кръг от вашите домашни и работни дейности. Може да вземете вашия измервателен помощник, както онлайн, така и като се свържете с нас на 052 643 030 или 0883 515 051 или на имейл адрес: [email protected].

 

Вземете своя инфрачервен термометър днес и още от утре разполагайте с необходимите за вашата работа и безопасност температурни данни! 

 

 

Често задавани въпроси 

 

Мога ли да измервам температурата на метална повърхност с инфрачервен термометър?

 

Да, можете. Инфрачервените термометри са подходящи за различни повърхности, включително за метал, камък, хартия, стъкло и други. 

 

С каква батерия работят инфрачервените термометри?

 

Обикновено инфрачервените термометри са преносими и се захранват с класически литиево-йонни батерии. 

 

Трябва ли да допра инфрачервеният термометър до повърхността, за да измери температурата?

 

Не, не трябва. Това в някои случаи би било дори опасно. Всъщност идеята на инфрачервените термометри е да измерва температурата именно безконтактно. 

Сравни
покажи
Уважаеми клиенти наличностите в bashmaistora.bg се обновяват на всеки 45 минути. Възможни са технически грешки, както и несъответствие между цените в сайта и тези в магазините. При такива, наш сътрудник ще се свърже с вас за уточнение преди обработка на поръчката. "Баш Майстора ООД" си запазва правото да променя цените без предизвестие както и да коригира сгрешени параметри без предварително уведомление. Снимките са илюстративни и е възможно реалния продукт да се различава от тях. Не носим отговорност за типографски или илюстративни грешки. Всички цени са в български лева, с включен ДДС и са валидни при покупки онлайн.