Как да изберете влагомер

Избор на влагомер
Влагомерът може да ви помогне да определите съдържанието на влага в дървесина или строителни материали. По този начин може да избегнете проблеми, свързани с влагата - един от основните рискове при при монтаж на подове и изработка на мебели, кухненски шкафове или музикални инструменти. Най-често тези уреди се използват при инспектиране на дърво, бетон, гипсокартон и различни видове мазилки.
Може би се питате “Какъв влагомер да си купя”? От “Баш Майстора” сме тук за да ви помогнем да направите информирана покупка.
В това ръководство ще научите какво представлява този уред, на какви критерии да обърнете внимание при избор на влагомер за дърво и строителни материали, какви видове има и как се използва.
Нека да стартираме с това какво представлява този измервателен уред.
Какво представлява влагомерът за дърво и строителни материали?
Влагомерите се използват за измерване на нивото на влажност в разнообразие от материали. Някои уреди дават аналогови отчитания, докато други предоставят дигитални резултати.
Обикновено тези уреди разполагат с индикатори, които светят в различен цвят в зависимост от откриването на различни нива на влага. Зелената светлина показва сухота, жълтата представлява умерена влажност, а червената означава високи нива на влага.
Съществуват два вида влагомери за дърво и строителни материали - такива с щифтове, наричани още контактни, и такива без щифтове, наричани още безконтактни.
Влагомерите с щифтове имат два метални щифта, които трябва да проникнат в повърхността на материала замерване. Измерването на влагата става, чрез преминаване на електрически ток през всеки от щифтовете. Уредът изчислява какво е съпротивлението, когато електрическият ток преминава между щифтовете, и тъй като влагата е отличен проводник на електричество, но дървото не е, по-влажното дърво има по-ниско съпротивление и обратно.
Влагомерите без щифтове измерват съдържанието на влага по напълно различен начин. Вместо да проникват в повърхността на дървото с метални сонди, тези влагомери измерват съдържанието на влага чрез сензорна подложка, която излъчва електромагнитни вълни.
Това означава, че влагомерите без щифтове са неинвазивни, което ги прави особено полезни за подове и шкафове, докато моделите с щифтове обикновено са по-полезни за проекти с извити повърхности.
Предимства на влагомерите
Влагомерите са невероятно полезни инструменти, които разполагат с много предимства. Ето кои са най-съществените ѝм преимущества:
Бързо и точно откриване на влажни зони
Всички знаем, че влагата може да бъде изключително вредна за различни материали. Точното установяване на нивата на влага в определена зона или материал може да помогне при вземането на важни решения навреме, като по този начин се избегнат скъпи ремонти.
Удобни и лесно преносими
Фактът, че всички влагомери са преносими, означава че лесно можете да ги носите в ръката, джоба или закачени на работен колан.
Разнообразие от функции
Предварително програмираните стойности на различни материали, спестяват време и намаляват вероятността от човешка грешка при изчисляването на влажност.
Видове влагомер
Влагомери с щифтове
Контактните влагомери с щифтове са оборудвани с 2-4 малки стоманени щифтове, които се вкарват в материала, за да се измери ефективно нивото на влажност. Процесът на сондиране на материала се следва от циркулация на ток между две точки, като нивото на съпротивление се превръща в стойност на съдържанието на влага. Мерачът на влага с щифтове позволява по-голям обхват на дълбочинни отчитания от уредите без.
Тези влагомери се използват обикновено за определяне на нивото на влага в материали като мазилка, гипсокартон, бетон и дърво.
Влагомери без щифтове
Тези уреди разполагат със сензорна подложка. Тази подложка излъчва електромагнитен сигнал, позволявайки измерване на нивото на влага при контакт с материала. Тези влагомери измерват колебанията в данните за движението на електромагнитните вълни, за да установят нивото на налична влага. Процесът на измерване не изисква проникване в материала. Има различни безконтактни модели, които позволяват измерването на нивата на влага до дълбочина от 2 до 4 см.
Критерии при избор на влагомер
Точност
Независимо дали инсталирате дървен под или монтирате кухненски шкафове, трябва да знаете влажността на дървото с точност до процент, за да си гарантирате, че няма да има бъдещи проблеми. В някои случаи, като например при дърва за огрев, разликата от процент или два във влажността няма големи последствия.
Въпреки това, в повечето случаи, неточно измерване на влажността на дървото може да има неприятни последствия. По-евтините влагомери имат по-голям диапазон на отклонение за конкретни отчитания. Отчитанията на тези модели може значително да се отклонят от реалната влажност на дървото.
Настройки за различни материали
Всеки вид дърво и строителен материал имат характерни химични и физически свойства, които влияят на начина, по който влагомерите изчисляват тяхната влажност. Например, химичните свойства на дървото влияят на начина, по който моделите с щифтове извършват отчитанията. При моделите с щифтове пък, измерванията се влияят от плътността на дървото.
Няма как да получите точни измервания без да вземете предвид вида материал, който се инспектира.
Качествените влагомери разполагат с настройка за вида материал. След настройване, уредът прави необходимите изчисления, за да върне точно ниво на влажност за този вид материал.
Ако работите с различни материали, проверете дали настройките на желания от вас уред покриват материалите, с които работите.
Типът повърхност на материалите
Под тип на повърхността имаме предвид дали тя е груба или гладка.
Например, ако често работите с равни, гладки повърхности - шкафове, подове, маси, гипсокартон и други - тогава влагомер без щифтове отличен избор. Защото сензорната плочка на уреда трябва да е напълно плътно прилепнала към дървото, за да осигури точно отчитане.
Но, ако обикновено работите с неравни, груби или замърсени повърхности тогава влагомер с щифтове е по-подходящ. Щифтовете могат да бъдат вкарани и да измерват влагата, дори ако повърхността на дървото не е напълно равна или чиста.
Удобство при употреба
Влагомерите без щифтове за често са по-безпроблемни отколкото тези с щифтове. Това е така, защото имат по-малко компоненти, за които трябва да се притеснявате.
Например, при контактните уреди е вероятно да счупите щифтове в някакъв момент. Това означава, че трябва да имате винаги наличен допълнителен комплект, както и да се научите как да ги заменяте.
Още едно нещо, което трябва да се има предвид: ако често работите с по-твърда дървесина, вкарването на щифтовете в дървото може да бъде доста трудно.
Необходимо време за измерване
Времето, което е необходимо за да се измери нивото на влажност в даден материал е важен фактор независимо от проекта, върху който работите. Никой не обича да губи време и изборът на правилния уред може да ви помогне да избегнете подобна ситуация.
Обемът на дървото, с което работите, както и вида на вашия уред, може да има голямо влияние върху това колко време ще отделите за извършване на измервания.
Например, ако редовно работите с големи обеми дървесина, ще ви отнеме доста време да вкарвате щифтовете многократно и на няколко места на дървото. В този случай влагомерът без щифтове би бил по-ефективен по отношение на времето.
Ако обаче работите с по-малки обеми дърво, тогава може да направите само няколко отчитания. В такъв случай е препоръчително да използвате влагомер с щифтове.
Запис на измерванията
Някои от моделите разполагат с функция за записване на измерванията. Колкото по-голяма е паметта, толкова повече измервания ще можете да запишете. Въпреки, че това не е най-важния критерий при избор на влагомер за дърво и строителни материали, записването на данни на ръка може да бъде досадно.
Издръжливост
При контактните влагомери, щифтовете често се изкривяват, затъпяват или повреждат. Ако използвате такъв, най-вероятно ще се наложи да ги подменяте на даден период от време.
Също така трябва да имате предвид здравината на корпуса на уреда. Влагомерът е конструиран от много електронни части, които са уязвими на прах и влага. При счупване или нарушаване на цялостта на корпуса се нарушава калибрирането на уреда, което може да доведе до неточни измервания.
Добър показател за здравината на тези уреди е продължителността на гаранцията на производителя. Влагомерите с щифтове от ниската ценова категория може да имат гаранции от 60 до 90 дни, докато по-качествените обикновено се предлагат само с една или двегодишна гаранция.
Прочетете още:
- Какво е микрометър и как работи той
- Как да изберете лазерна ролетка
- Избор на мултицет
- Как да изберете лазерен нивелир
- Как да изберете безконтактен инфрачервен термометър
- Каква термокамера да си купя?
- Как да изберете инспекционна камера
Как да изберем влагомер за дърво и строителни материали
И двата вида влагомери имат своите предимства. Уредите без щифтове са по-лесни и по-бързи за използване, измерват голяма площ от материала и не причиняват повреди по повърхността. От друга страна, влагомерите с щифтове могат да тестват на различни дълбочини, но точното измерване зависи от правилно поставените щифтове, а температурата на дървото може да повлияе на тяхната точност. Друг недостатък на уредите с щифтове е, че с тях се измерва съдържанието на влага в малка област, изисквайки множество тестове, за да се получи пълна представа за нивото на влага.
Избере влагомер с щифтове, ако:
- Работите с по-малки обеми дърво;
- Работите с груби повърхности или проекти с извити ръбове;
- Работите с по-меко дърво;
- Имате ограничен бюджет.
Може да изберете влагомер без щифтове, ако:
- Работите с големи обеми дърво;
- Работите с гладки, равни повърхности;
- Работите с различни видове дърво: твърди и меки.
Как се работи с влагомер
За постигането на максимална точност при измерването е препоръчително да калибрирате уреда. Този процес може да се различава в зависимост от вида влагомер, който се използва. Въпреки това, повечето безконтактни модели могат да бъдат калибрирани с помощта на специален блок или комплект за калибриране.
След като устройството е калибрирано, ефективното и ефикасно използване на уреда ще зависи от конкретния тип влагомер, който използвате.
Процесът на използване на контактен влагомер е следния:
- Подгответе се за задачата, като настроите влагомера спрямо специфичния материал, който ще изследвате.
- Позиционирайте влагомера. Поставете уреда по такъв начин, че щифтовете да са перпендикулярни на повърхността и ги натиснете право в материала, колкото е възможно по-дълбоко.
- Запишете отчитането, като отбележите дали измерването е в проценти или референтно.
- Извършете измервания в различни зони на материала, с фокус върху зоните с висок риск като външната страна на прозорците по време на оценката на стените.
Безконтактния влагомер трябва да се използва по следния начин:
- Подгответе повърхността, като избършете всякакви остатъци или вода от повърхността.
- Доближете влагомера до повърхността и изчакайте извършване на отчитането.
- Запишете съдържанието на влага и отчитането в проценти.
- Позицията на влагомера може да бъде променяна, за да се получат допълнителни отчитания и да се получи ясна представа за общото съдържание на влага.
Последни думи
Изборът на правилния влагомер за дървесина и строителни материали на влага е от съществено значение за да избегнете повреди или некачествен завършек при работа по домашни или професионални проекти.
Обърнете внимание на характеристики като точност, обхват, възможности за измерване на различни материали, като вземете предвид и вашия бюджет. Помислете дали имате нужда от запис на данни и bluetooth свързаност, тъй като те са много полезни функции, но е възможно да оскъпят покупката ви.
Вземете своя влагомер от “Баш Майстора” днес!
Разгледайте всички модели влагомери, които предлагаме онлайн или посетете физическия ни магазин, където може да получите съвети, които да Ви помогнат при избора на инструмент.
Предлагаме разнообразие от влагомери за дърво и строителни материали, сред които контактни и безконтактни, както и голям набор от други измервателни инструменти, които ще улеснят работата ви.
Може да вземете вашия измервателен помощник, както онлайн, така и като се свържете с нас на 052 643 030 или 0883 515 051 или на имейл адрес: [email protected].
Вземете своя влагомер за дърво и строителни материали още днес!
Често задавани въпроси
Струва ли си инвестицията във влагомер?
Ако сте опитен дърводелец или фен на на домашните проекти, този уред е от съществено значение. С влагомера можете да определите точното съдържание на влага в дървото си и да приспособите проекта си за да получите висококачествен и краен резултат.
Инвестицията във влагомер за дървесина и строителни материали може да изглежда като допълнителен разход, но тя ще ви спести време и пари в дългосрочен план и ще гарантира, че вашите дърводелски проекти се осъществяват така, както сте си ги представяли.
Колко точни са влагомерите за дърво и строителни материали?
Точността на влагомера зависи от фактори като типът материал и съответната скала на измерване на влага. Висококачественият влагомер може да осигури отчитания с точност до 0,1% спрямо съдържанието на влага в материала. За да гарантирате максималната точност на този измервателен уред е необходимо той да бъде калибриран преди употреба.
Какво ниво на влагата се счита за приемливо?
Това зависи от типа материал, който се инспектира. Например, различни нива на влага се считат за приемливи в дървото, в зависимост от предназначението и околната среда на областта, определена за монтаж.
Какъв вид влагомер да избера за дърва за огрев?
Препоръчително е да изберете контактен влагомер за проверка на дървата, които просто ще ползвате за отопление. Избраният от вас модел трябва да предлага добро ниво на точност при проверка на обхвата на влажността. Препоръчително е максималното съдържание на влага за дървата за огрев да е около 20%.
Какво е нормалното ниво на влага в стените?
Нормалното или безопасно ниво зависи от материала, от който е направена стената. Например, гипсокартонът трябва да има съдържание на влага под 1%. Въпреки това, важно е да имате предвид, че нивата на околната влажност и температурата ще оказват влияние.
Мога ли да използвам влагомер за да открия плесен или мухъл?
Влагомерът не може директно да открие наличието на плесен или мухъл. Въпреки това, можете да уреда за обща инспекция, за идентифициране на зони, където има увеличен риск от поява на мухъл или плесен.
Какви аксесоари за влагомер има на пазара?
- Сонди: Има разнообразие от сонди, налични от стандартни и универсални до по-специфични за продукта. Ако трябва да измерите нива на влага в стена, може да изберете дълбоки стенни сонди. Те ви позволяват да измервате влагата на дълбочина в стени и други структури.
- Резервни игли за контактни влагомери: Някои влагомери използват игли, които проникват в материалите, за да вземат отчитания на нивата на влага. Винаги е добре да имате резервни игли, ако нещо се обърка.
- Сензорни подложки: Безконтактните влагомери използват сензорни подложки за измерване на нива на влага или температура и влажност.