Как да изберете парочистачка

Избор на парочистачка
Парочистачките са отлични, екологични уреди за поддържане на чистота в дома, офиса, склада или друго пространство - без използването на химикали, които могат да навредят на качеството на въздуха вътре и на вашето здраве.
Парочистачки са идеални за премахване на мръсотия от почти всяка твърда повърхност и дори някои меки мебели, и могат значително да улеснят почистването на кухнята и банята. Тези уреди се справят с вградена мръсотия и петна, които бихме премахнали трудно по други начини и го без използването на химикали.
В това ръководство ще научите всичко необходимо при избор на парочистачка - как работи той, какви видове има, на какви особености да обърнете внимание и други любопитни факти.
Какво е парочистачка?
Парочистачката е домакински уред, подобен на прахосмукачка. Основно се използва за дълбоко почистване на подови настилки (килими, плочки и др.) и за премахване на акари. Тези уреди могат да се използват за почистване на работни повърхности, прозорци, котлони, килими и матраци, в зависимост от техните индивидуални настройки и/или приставки (кръгла четка, накрайник за под, плоска дюза и др.).
Парочистачките са ефективни и екологични и могат да убият над 99% от бактериите, микробите и други алергени само с пара, без да е необходимо добавяне на почистващи продукти, за да се подпомогне процесът на почистване.
Тези уреди се захранват от електричество и на пръв поглед могат да бъдат объркани с прахосмукачки. Но те функционират различно във всяко друго отношение, тъй като загряват водата до 100°C, превръщайки я в пара.
Парочистачките са оборудвани с електромотор, който загрява водата, превръщайки я в пара. След това ускорител изпраща парата от нагревателната камера по маркуча до четката.
Парата, изстрелвана от четката, стъргалката или пистолета, почиства старателно благодарение на високата си температура. Фактори като дебит и мощност ще варират в зависимост от характеристиките и предназначението на вашата парочистачка. Оборудвани с парен дифузер, многофункционалните парочистачки предлагат по-голяма гъвкавост.
Приложения
- Холни помещения: Запечатани дървени подове, памучна и кожена тапицерия, килими и постелки, гладки бетонни подове;
- Кухни: Подове от винилови плочки, линолеум, плочки и естествен камък; плотове, котлони и фурни, кухненски уреди, мивки, запечатани плотове и шкафове, завършени с маслена боя;
- Бани: Порцеланови и хромирани санитарни съоръжения, душ кабини и врати, керамични плочки, прозорци и завеси, щори;
- Други повърхности: Тавани и стени, вентилационни отвори;
- Превозни средства: Външно почистване и почистване на вътрешни повърхности на автобуси, лодки, коли и кемпери.
Освен за справяне с тези задачи за почистване, можете да използвате вашата парочистачка за по-малки задачи като полиране на бижута, почистване на растения, премахване на восък от твърди подове и почистване на спортна екипировка.
Предимства на парочистачките
Парочистачките не използват препарати, а само силата на парата за почистване. Парочистачките работят толкова добре, защото топлината от парата разхлабва мръсотията, а горещата кърпа абсорбира замърсяванията.
Парочистачка може да се използва на различни повърхности и за множество домашни приложения. От подовете и килимите до диваните и завесите, парочистачката е универсална и полезна.
Почистването с пара помага и за контролиране на акарите. Акарите умират при 54° C и парата в края на повечето почистващи устройства обикновено е над 93° C. Все пак, важно е да се спомене, че почистването с пара не предотвратява повторната поява на акари, така че за постоянни резултати трябва да обмислите почистването на матрака си с пара приблизително на всеки 8 седмици.
Освен спестяването на разходи чрез намаляване на броя на необходимите почистващи уреди и препарати, с парочистачката ще спестите време, усилия и енергия!
Видове парочистачка
Тези уреди се предлагат в много форми и размери, така че е препоръчително да се запознаете с всички видове, за да изберете правилната парочистачка, която ще отговаря на вашите нужди.
Ръчна парочистачка
Ръчните модели премахват лесно мазнини и варовикови отлагания от стъкло и санитария.
С тях можете бързо и лесно да почистите повърхности в целия дом, без да се налага да използвате по-голямо устройство, което изисква много време за загряване.
Въпреки че не са идеални за подове, ръчните парочистачки са отлични за бани, кухни и други зони, които искате дезинфекцирате или почистите. Без уморителното търкане, тези парочистачки могат да премахнат плесен, пясък и отлагания от твърда вода в банята. С правилното прикрепване, тези парочистачки могат да изгладят гънките на дрехите ви и удобно да дезинфекцират често използвани области, които често се пренебрегват, като дръжките на врати или мивки.
Ръчните парочистачки са проектирани за почистване на малки области – плочки в банята, повърхности в кухнята или труднодостъпни ъгли, например. Те изпускат концентриран поток пара през накрайник и обикновено идват с набор от аксесоари за различни повърхности. Ръчните парочистачки имат малък резервоар за вода, което ги прави лесни за носене и съхранение.
Най-подходящи за: труднодостъпни или по-малки пространства. Не са подходящи за по-големи площи като подове.
Парочистачка за под (стийм моп)
Този вид парочистачки са най-добри в почистването на твърди подове: плочки, линолеум, дървени подове и др. Благодарение на дизайна ѝм с дръжка, можете да избегнете болките в гърба, а лекото им тегло и маневреност ги правят идеални за движение из вкъщи.
Парочистачките за под са леки и лесни за използване алтернативи на цилиндричните парочистачки. Както подсказва името им, те са предимно предназначени за гладки подови настилки като плочки, линолеум, запечатани дървени подове и ламинирани подове. Ако търсите икономичен начин за поддържане на чистота и дезинфекция на подовете, този вид парочистачки са идеалното решение.
Стийм моповете приличат на прахосмукачки, но вместо да всмукват мръсотията, те имат глава за моп в долната част, с която почистват подовете. Обикновено са леки с въртяща се глава на мопа, която е лесна за маневриране около препятствия и в ъгли.
Най-подходящи за: твърди подове.
Комбинирана парочистачка с прахосмукачка
Тези модели дават удобството на два уреда в един: почистване с пара и автоматично всмукване. Няма нужда да чистите с прахосмукачката преди да започнете. Комбинирана парочистачка е перфектния избор за хора със забързано ежедневие.
Многофункционални парочистачка
Тези многофункционални уреди включват хоризонтален стийм моп за почистване на големи повърхности като подове, плюс отделяща се ръчна парочистачка за по-малки и по-труднодостъпни места.
Могат да се справят с повечето задачи по почистване с пара, но често са по-тежки и по-скъпи от стандартните модели.
Най-подходяща за: за всички, които искат гъвкавост при почистване на по-големи и по-малки площи.
Уред за почистване на прозорци
Наричани още стъклочистачки, с тези уреди вашите прозорци ще заблестят. Те са ефективни, лесни за работа и имат компактен размер.
Цилиндрична парочистачка
Цилиндричните парочистачки са устройства на колела с по-голям резервоар за вода. Главата на мопа е прикрепена към гъвкав маркуч, а резервоарът за вода се намира в основното тяло, което теглите след себе си. Можете да свържете аксесоари към маркуча за почистване на различни повърхности. Добрата цилиндрична парочистачка трябва да може да изпълнява всички задачи по почистване с пара.
Най-подходяща за: по-големи площи за почистване, тъй като с по-големите резервоари за вода, уреда може да работи по-дълго време. Повечето стийм мопове произвеждат до 15 минути пара, но цилиндричните често издържат три пъти по-дълго.
Критерии при избор на парочистачка
Преди да направите избор на парочистачка, запознайте се с различните характеристики на тези уреди:
Мощност
Изразена във ватове (W), мощността определя времето за загряване, преди парата да е готова. Колкото по-висока е мощността, толкова по-бързо уредът ще е е готов за работа. Различните видове парочистачки имат различна мощност:
- почистващи уреди за прозорци - от 12 W до 900 W;
- ръчни парочистачки и стийм мопове - от 900 W до 1600 W;
- парочистачки със или без всмукване - от 1200 W.
Ако искате да спестите време, парочистачка с мощност 1900 W ще бъде готова за почистване за по-малко от минута.
Капацитет на резервоара
Когато водата в резервоара е изразходена, ще трябва да изключите парочистачката, за да я напълните отново. С резервоар по-малък от един литър, времето за работа е между 20 и 30 минути, което е достатъчно за почистване на малка площ наведнъж. При капацитет над 2 литра, времето за работа е до 2 часа, което е достатъчно за почистване на целия ви дом. Друга интересна опция: парочистачка с отделящ се резервоар, който можете да напълните с вода по време на употреба.
Дължина на кабела
За електрическите парочистачки, дължината на самия кабел – от 4 до 9 метра – ще ограничи обхвата на работа. На пазара има ръчни модели, които работят с батерии. В този случай, времето за работа зависи от живота на батерията - от 2 минути до 2 часа.
Освен мощността и времето за работа, дебитът и налягането определят колко ефективна ще бъде парочистачката.
Дебит на парочистачката
Дебитът определя количеството пара, отделяно от парочистачката. Измерва се в грамове на минута (g/min) и варира от 0 до 115 g/min. Колкото по-висока е стойността, толкова по-ефективна ще бъде парочистачката. За твърди подове, дебит над 70 g/min предлага отлична производителност. При някои парочистачки можете да регулирате дебита според типа на пода и степента на замърсяване.
Налягане на парочистачката
Налягането се изразява в барове и показва силата, с която парочистачката изстрелва парата. Обикновено искате между 3 и 6 бара. Високото налягане и спестяването на време вървят ръка за ръка. Парочистачките с налягане над 4 бара се считат за подходящи за лесно премахване на мръсотия от килимите и фугите между плочките и др.
Енергийна консумация
Както всички уреди, различните парочистачки използват различни количества енергия за работа. Типичните парочистачки могат да използват от 1000 до 1800 вата. (За сравнение, една крушка използва около 60 вата, а компютър използва около 365 вата). Мощността ще варира в зависимост от използваната система за нагряване (бойлер срещу мигновено загряване) и броя на нагревателните елементи, използвани в системите с бойлер.
Ниво на шум
Всички парочистачки са относително тихи, но все пак ще издават някакъв шум. Повечето от тези уреди използват технологии и качествени компоненти, за да поддържат нивото на шум до минимум. Понякога парата, излизаща от върха на парния пистолет, ще издава шум при освобождаването на налягането, но освен това всички уреди са много по-тихи от всяка прахосмукачка.
Леснота на използване
Повечето парочистачки са проектирани да бъдат много лесни за употреба. Те имат много малко движещи се части, които се нуждаят от поддръжка. Почти всички тези машини са на колелца и са относително леки за по-добра мобилност.
Търсете следните характеристики на парочистачките, които ще направят вашия режим на почистване по-лесен и по-бърз:
- Бързо загряване;
- Възможност за непрекъснато доливане на вода;
- Контрол на налягането на парата на дръжката;
- Манометър за налягането на парата (PSI);
- Капацитет на бойлера;
- Качествен комплект аксесоари.
Особености на парочистачката
Знаете ли, че парочистачките могат да се използват и за други цели благодарение на допълнителни приставки? С набор от дюзи можете да покриете всички ваши ежедневни нужди.
Четка за плочки
Малка четка за старателно почистване на малки области - матраци, кресла и др.
Използването на триъгълна четка ще ви позволи да достигнете до всяко кътче от вашия дом.
Дюза за детайли
Дюзата за детайли е изключително ефективна за премахване на нечистотии от кранове, тоалетни, фуги между плочки в банята - без значение колко са упорити!
Стъргалка
Стъргалките са задължителни за придаване на блясък на огледала и прозорци без да оставят остатъци.
Инструмент за отстраняване на тапети
Парочистачките за тапети са удобни и ви спестяват дълги часове труд при ръчното отстраняване на тапети.
Важно е да сравнявате безопасностните функции на моделите парочистачки, за да осигурите правилната защита.
Автоматично изключване при прегряване
Тази функция за безопасност автоматично ще изключи парочистачката, ако температурите станат твърде високи за безопасна работа.
Защита от деца
Тази функция обикновено се контролира от дръжките на парочистачките. Основната ѝ цел е да предотврати случайно включване на уреда и изпускане на пара от деца.
Индикатори за ниско ниво на вода
Светлинни индикатори или звукови сигнали са отлични предпазни мерки, за да предпазят парочистачката от повреда при работа без вода.
Непрекъснато доливане на вода
Функцията за непрекъснато доливане на вода означава, че можете да добавяте вода към уреда, докато сте в процес на почистване. Тези системи имат два резервоара - резервоар за студена вода и котел, който реално преобразува водата в пара. Без резервоара, парочистачките с бойлер трябва да се нагреят отново, преди да можете да продължите с почистването.
Парочистачките с непрекъснато доливане изпращат студената вода от резервоара към бойлера за нагряване. Когато резервоарът е празен, светлинен индикатор или звуков сигнал ви уведомява, че е време за доливане. След като долеете, можете веднага да продължите с почистването, без да чакате, тъй като по време на доливането, бойлерът запазва топлината и водата вътре в него. За търговска употреба, опцията за доливане на вода е необходимост.
Прочетете още:
- Как да изберете стъклочистачка
- Избор на пречиствател за въздух
- Водоструйка или пароструйка: Кой уред е подходящ за вас?
- Как да изберете строителна прахосмукачка
Съвети за безопасност и поддръжка
Съвети за поддръжка
Повечето парочистачки са предназначени за използване с обикновена чешмяна вода. Освен ако не е указано от производителя, тези уреди не са проектирани да работят с каквито и да било добавки.
Поддържането на вашата парочистачка в оптимално състояние е относително просто начинание и ще удължи живота на машината.
Повечето уреди изискват потребителите да изпразват всякаква останала вода от резервоара след всяко използване, което позволява на резервоара да изсъхне напълно. Замърсените подложки на мопа трябва да бъдат добре измити и изсушени, а повърхността на парочистачките тип моп да бъде избърсана чиста. Ако вашият уред има воден филтър, заменяйте го при нужда.
По-големите парочистачки, които съдържат бойлер за нагряване, обикновено трябва да се източват на всеки 2 до 4 седмици и да се оставят да изсъхнат напълно преди да се добави прясна вода. Когато е указано, може периодично да се добавя разтвор за отстраняване на котлен камък в бойлера, за да се предотврати нежелано натрупване на отлагания.
За да осигурите правилнито почистване, винаги се консултирайте с ръководството за експлоатация.
Съвети за безопасност
- Редовно проверявайте за повреди за целостта на кабели и щепсел. Ако има признаци на разцепване на проводниците или повреди на щепсела, не използвайте уреда преди да отстраните проблемите..
- Не използвайте уреда в близост до открити електрически точки или окабеляване.
- Никога не използвайте вашата парочистачка за нищо друго, освен за предназначението ѝ.
- Избягвайте да почиствате прозорци с пара, когато навън е много студено. Разликата в температурата може да причини напукване на стъклото.
- Уверете се, че уредът е изключен от контакта, когато го пълните с вода.
- Не напрягайте прекомерно захранващия кабел.
- Изпразнете водния резервоар преди да приберете парочистачката след всяка употреба.
- Изключете уреда от контакта, когато него използвате.
Какво да имате предвид при покупка на парочистачка
Тегло на парочистачката
Вашата парочистачка трябва да е лесна за управление, особено ако трябва да я повдигате за почистване на високи места. Ако изборът е между две парочистачки със същите характеристики, изберете по-леката.
Ниво на шума на парочистачката
Уверете се, че резервоарът на вашата почистачка има добра звукоизолация. В противен случай, изберете парочистачка с помпа за намаляване на шума.
Контроли на дръжката
Парочистачка с контроли на дръжката ви спестява нуждата от навеждане, за да регулирате потока на парата. Това е удобно, защото можете да работите с контролите с просто движение на палеца, за да се справите с различни нива на замърсяване.
Съвети за избор
Изберете парочистачка, която лесно може да се съхранява в малко пространство.
Ако обаче търсите многофункционална парочистачка, няма нищо по-добро от цилиндричната или комбинираната парочистачка или тези. Едно от нещата, за които могат да се използват, е почистване на стъкло с помощта на стъргалка. Ако обаче искате да почистите голяма повърхност, по-добре е да се снабдите с парочистачка за прозорци.
Тъй като парочистачките използват вряща вода, важно е да проверите с какви предпазни функции са оборудвани, например - предпазни клапани и защита против деца.
Преди да направите покупка, уверете се, че проверявате наличността на бъдещи приставки и се опитайте да тествате тяхната издръжливост – маркуч, стъргалка, четка и т.н.
Ако имате твърда вода в дома си е препоръчително първо да я филтрирате, за да работи по-добре вашата почистачка. Натрупването на варовик може да възпрепятства водния поток и да блокира циркулацията. За други цели на почистване, снабдете се с водоструйка с високо налягане!
Последни думи
За ефективно почистване без използването на химикали, няма по-подходящ начин от използването на парочистачка. Загрявайки вода до високи температури и използвайки различни накрайници, можете да почистите почти всяка повърхност във вашия дом, офис и превозно средство. Преди да направите своя избор на парочистачка е важно да вземете предвид фактори като време за загряване на водата, капацитет на резервоара и дебит на вода. Запознавайки се с тези характеристики ще можете да направите информиран избор на парочистачка, която напълно да отговаря на вашите нужди.
Вземете своята парочистачка от “Баш Майстора” днес!
Предлагаме различни парочистачки и различни аксесоари, които можете да закупите онлайн или на място във физическия ни магазин.
Може да вземете вашия нов помощник в почистването на дом и градина, както онлайн, така и като се свържете с нас на 052 643 030 или 0883 515 051 или на имейл адрес: [email protected].
Вземете своята парочистачка още днес!
Често задавани въпроси
Каква е разликата между парочистачка и машина за почистване на килими?
Въпреки, че често се комбинират в един уред, парочистачките и почистващите машини за килими не са едно и също. Машините за почистване на килими са специално проектирани за дълбоко почистване на килими и мокети, като за целта използват почистващ препарат. Те обикновено имат механична функция за търкане (като въртящи се четки или агитатори), която прониква дълбоко във влакната на килима и разхлабва мръсотията преди да я изсмучат. Те също така имат отделни отделения за изсмуканата мръсна вода и чистата гореща вода, която се използва за старателно изплакване на килима след почистването.
От друга страна, парочистачките нямат механични глави или функции за изсмукване ( поне повечето модели). Те разчитат изцяло на пара, която генерират, за да разхлабят мръсотията и да дезинфекцират повърхностите – без нужда от химикали или препарати. Докато някои парочистачки могат да се използват за килими и тапицерия, други са подходящи само за твърди повърхности.
Какво мога да почиствам с парочистачка?
Различните парочистачки са съвместими с различни повърхности, затова винаги трябва да се придържате към указанията на производителя, за да избегнете неприятни ситуации. Обикновено можете да използвате парочистачката върху твърди подови настилки (като ламиниран паркет, винил, запечатано дърво, плочки и фуги) и други твърди повърхности (плотове, огледала, прозорци, големи уреди, санитарни съоръжения и облицовани стени). С правилната приставка можете дори да я използвате за почистване на килими, завеси и тапицирани мебели, в зависимост от материала, от който те са направени.
Можете дори да използвате този уред за почистване на тоалетната и околните зони. Друг малко известен трик е използването на парочистачката за премахване на лепкави етикети от повърхности без да оставя остатъци.
И ако все още не сте сигурни дали можете да използвате парочистачка за нещо, препоръчваме да прочетете отговора на следващия въпрос - неща които никога не трябва да почиствате с парочистачка.
Какво не трябва да почиствате с парочистачка?
Избягвайте да почиствате коприна, тапети или боядисани повърхности, тъй като те са деликатни и лесно могат да се повредят. Същото важи и за електрическите уреди, щепсели и кабели.
Накратко, трябва да избягвате почистването на всичко, което може да бъде повредено от излагане на топлина, като стени или мебели с водоразтворима боя, необработени подове, нетретиран бетон, тухла, естествен камък, малки уреди и електрически контакти.
Каква парочистачка да си купя?
Парочистачките се предлагат в три основни варианта. Първо, имате класическата парочистачка, която се състои от парогенератор – където водата се съхранява и загрява – който се свързва чрез тръба с главата, от която се изпуска парата. Основната глава обикновено е моп глава, с прикрепена някаква подложка или микрофибърна кърпа, така че парата да отделя мръсотията от повърхността, а подложката или кърпата да я избърсват. Парочистачките обикновено идват с набор от приставки, включително четки за интензивно почистване на по-малки площи и стъргалки или бърсалки за, например, почистване на работни плотове или стъкла.
На второ място, има парочистачки за под, наричани още стийм мопове. Те интегрират парогенератора и главата в една изправена почистваща машина. Както подсказва името, те са наистина предназначени да работят като мощен моп, но все повече модели могат също така да функционират като обикновени парочистачки, или чрез наличието на по-малък, подвижен парогенератор, или чрез възможността да се прикрепят допълнителни глави вместо моп главата. Те са вече почти толкова универсални, колкото класическата парочистачка, но са лесни за използване и много компактни.
Накрая, можете да закупите по-малки ръчни парочистачки. Те са подходящи за почистване на кухнята и банята, но с малки резервоари и по-слаби парогенератори, те не са предназначени за почистване на по-големи площи.