Как да изберете пречиствател за въздух

Избор на пречиствател за въздух
Чистият въздух е жизненоважна част от ежедневието на всеки човек, тъй като той влияе върху цялостното ни физическо здраве. Често, както се оказва, въздухът вкъщи е по-мръсен, отколкото си мислим.
Най-добрият начин за подобряване на качеството на въздуха у дома е като премахнете източника на проблема – например, като държите домашните любимци далеч от спалнята си, не позволявате да се пуши вътре и проветрявате дома си, като отворите прозорците за да влезе свеж и чист въздух.
Ако нищо от гореизброеното не е възможно или пък не е достатъчно, помислете за използване на пречистватели на въздух.
В това ръководство за избор на пречиствател на въздух ще научите какво представлява той, какви видове има, какви критерии да вземете предвид при покупка и куп други любопитни факти.
Да започнем с това какво представлява този уред и как работи:
Какво е пречиствател за въздух?
Пречиствателите на въздух са уреди, които се отличават със своята компактност. Те се състоят от филтър или няколко филтъра и вентилатор. Вентилаторът засмуква въздух, който минава през филтъра, който пък улавя вредните частици във въздуха. След това, пречистеният въздух се изтласква обратно в помещението.
Изследвания на пречистватели на въздух показват, че използването на HEPA филтри - филтри с много фини мрежи, сертифицирани да събират 99.97 процента от частиците с определен размер, трудни за улавяне (0.3 микрометра в диаметър), може да бъде доста ефективно в премахването на много от най-честите дразнители в дома. Това включва малки вирусни капки, частици (като от цигарен дим и горене на дърва), пърхот от домашни любимци, прах и акари.
Предимства на пречиствателите за въздух
Ако си чудите дали и какъв пречиствател на въздух да си купите, може би следващите редове ще ви помогнат. Ето какви са основните преимущества на този уред:
- Помага при алергиите, като намаля нивата на алергени като полени, прах и други.
- Предотвратява натрупването на прах и намалява домакинските задължения за почистване.
- Помага за предотвратяване на плесен и мухъл в дома ви.
- Отстранява неприятните миризми от вашия дом.
- Отстранява дима и другите вредни газове от въздуха.
Видове пречиствател за въздух
Сега, нека разгледаме какви видове има на пазара. Тези уреди могат да се категоризират в зависимост от филтъра, с който са оборудвани и принципа ѝм на работа. Ето и кои са те:
Пречистватели на въздух с HEPA филтър
Пречиствателите на въздух с HEPA филтър са може би най-използвания вид уред. Те разполагат с фини мрежовидни филтри, които са направени от целулоза или синтетични влакна. Те могат да премахнат прахови частици, полени, някои видове плесенни спори и други.
Заради начина ѝм на работа, тези уреди не са ефективни при справяне с неприятни миризми.
Тези уреди могат да пречистят въздуха от много видове частици, но изискват повече и по-честа поддръжка и по-голям бюджет за нея.
Пречистватели на въздух с активен въглен
За разлика от моделите с HEPA филтър, този вид уреди използват филтри с активен въглен, за да улавят определени видове газове, включително някои молекули, които причиняват неприятни миризми.
Тъй като сам по себе си, филтърът с активен въглен не е ефективен срещу формалдехид, амоняк, азотен оксид и други, голяма част от уредите съчетават наличието на HEPA филтър и филтър с активен въглен. Филтрите с активен въглен изискват по-честа смяна – всеки три месеца, вместо на всеки шест до 12 месеца при HEPA филтрите.
Ако справяне с неприятни миризми е вашият приоритет, този вид уреди са най-подходящи за целта.
Ултравиолетови пречистватели на въздух
За да функционират правилно тези уреди, UV светлината трябва да бъде достатъчно силна и излагането на въздуха трябва да продължи достатъчно дълго време - минути до часове, вместо няколко секунди, за разлика от останалите видове пречистватели на въздуха - за да бъде максимално ефективно.
При тези уреди, когато въздухът навлезе в пречиствателя, той се обработва от ултравиолетова лампа. UV светлината пречиства въздуха от микроби и вируси, които са в него. Често се използват за дезинфекция в сферата на медицината.
Йонизиращи пречистватели на въздух
Тези уреди генерират йони, които са отрицателно заредени и се свързват с частиците във въздух. Ефективни са срещу различни микроорганизми, спори, вируси и бактерии.
Критерии при избор на пречиствател на въздух
Помислете над следните характеристики преди да направите своето решение:
Тип филтриране
Повечето модели разполагат с поне два филтъра: предфилтър, който задържа големи частици като косми от домашни любимци, и основен филтър, който улавя по-малки замърсители.
Няма голяма разлика между предфилтрите – някои от тях могат да се мият (или чистят с прахосмукачка), докато други са за еднократна употреба. Тези за еднократна употреба може да са по-скъпи но издържат повече в дългосрочен план.
Това, което е наистина важно, е основният филтър на вашия пречиствател на въздух. В общи линии, трябва да потърсите пречиствател на въздух, който използва филтър с висока ефективност за пречистване на частици (HEPA).
Филтрите HEPA задържат 99.97% от частиците, които са с размер от 0.3 микрона (микрометър) или по-големи.
Може да намерите устройства, които рекламират "HEPA-тип" филтри, но които фактически не са оценени да отговарят на нивото на филтрация HEPA. Тъй като отделните HEPA филтри не се тестват, трудно е да се каже, че просто HEPA-тип филтрите винаги ще работят по-лошо от реалните HEPA филтри.
Но най-доброто решение е да изберете пречиствател, който използва HEPA филтри или "Истински" HEPA филтри, което означава същото нещо.
Максимален обем филтриран въздух за час
Тази характеристика се отнася до максималния обем на филтриран въздух, когато уреда работи на най-високата си скорост.
Колкото по-висок е този показател, толкова по-добър е уредът в пречистването на въздуха в помещението, в което работи.
Изберете уред, чиято стойност на този показател покрива вашия основен замърсител. Например, ако живеете с пушач, изберете пречиствател на въздух, който има висок рейтинг за тютюнев дим.
Размер на пространството
Повечето модели, подходящи за големи стаи (около 32 кв.м), могат също да работят добре и в по-малки стаи на по-ниски скорости. Когато работи на ниски скорости, уредът обикновено е доста по-тих, което е особено полезно, когато гледате телевизия или спите.
Първата стъпка при избор на пречиствателите на въздух е да определите площта ,в която вашето устройство ще работи. Малките устройства за бюро не са ефективни в големи жилищни помещения, докато по-големите, тежки пречистватели на въздух могат да бъдат неудобни за използване в спалнята на вашето дете.
Един начин да намерите най-подходящото устройство е да обърнете внимание на следната характеристика - промените на въздуха в час. Нейната стойност може бъде включена в спецификациите на вашия пречиствател на въздух.
Ниво на шум
Освен колко добре се представя един уред, трябва да помислите и над това колко шумен е той. Понеже тези машини трябва да работят постоянно, би било идеално да бъдат и тихи. Например, шум около 50 децибела е приблизително равен на звука от работата на хладилник. Може би откриете нивото на шум върху опаковката на продукта.
Повечето пречистватели на въздух имат вътрешни вентилатори, които засмукват въздух през поредица от филтри. Някои от тези вентилатори са практически безшумни, особено на ниски настройки. Други издават бръмчене, когато ги включите на по-висока степен.
Ако използвате пречиствателя на въздух в спалня или стая на бебето, например, може да искате да изберете устройство, което е относително тихо дори на по-високи скорости.
Енергийна ефективност
Пречиствателите на въздух са най-ефективни, когато работят почти постоянно, затова също трябва да помислите и върху разходите за електроенергия, които потенциално уреда ще генерира. Всеки модел използва различно количество енергия в зависимост от скоростта на вентилатора, която използвате. Сертифицираните от Energy Star пречистватели на въздух са с 40 процента по-ефективни от стандартните модели.
Някои пречистватели на въздух имат "еко" режими, които изключват устройствата и ги поставят на режим на готовност, когато техните сензори вече не откриват въздушни замърсители.
Бюджет за поддръжка
Цената на вашия пречиствател на въздух е важна, ако сте с ограничен бюджет, но за жалост нещата не приключват с купуване за устройството. Ще се наложи и периодично да заменяте филтрите.
Цените на подмяната на филтрите варират от машина на машина: Някои имат много скъпи филтри, които издържат години, докато други използват евтини филтри, които трябва да се сменят често. Отделно, докато някои от предфилтрите са миещи се, самият HEPA филтър е еднократен и трябва да се смени.
Преди да купите пречиствател на въздух, изчислете годишните разходи за поддръжка и сравнете този разход с разходите на всяко друго устройство за пречистване на въздух, което може да смятате да закупите.
Като правилно, миещите се филтри трябва да се подменят на всеки 6 до 12 месеца, докато тези с активен въглен на всеки 3 месеца.
Мобилност
Някои пречистватели на въздуха са по-леки и по-лесни за преместване от други. Най-малките пречистватели на въздуха се поставят на бюро или полица и лесно се преместват от стая в стая.
По-големите и по-тежки пречистватели на въздуха, обикновено се използват на едно място, въпреки че някои от тях са с колела за преносимост. Ако искате да използвате пречиствателя на въздух във домашния си офис през деня, във вашия хол през вечерта и в спалнята през нощта, потърсете по-малко устройство или такова, което може лесно да преместите
Както споменахме, размерът на пречиствателя на въздух е свързан с размера на стаята, в която може ефективно да почисти въздуха, така че най-добрата опция за вашата детска стая вероятно няма да е правилният избор за хол, който е три или четири пъти по-голям.
Ключът е да намерите баланс между размер и мобилност, ако планирате да имате един пречиствател на въздух, който покрива целия ви дом.
Прочетете още:
Особености на пречиствателите на въздух
Миещи се предфилтри
Тези предфилтри събират големи частици преди да достигнат основния филтър, с което потенциално удължават живота на основния филтър и спестяват пари от подмяна на филтри.
Индикаторна светлина за обслужване на филтъра
Светлинен сигнал, който индикира кога е време за замяна (или почистване) на филтъра.
Дръжки и колела
Повечето преносими пречистватели на въздух тежат между 4 и 10 килограма. Ако планирате да го премествате от стая в стая, изберете модел с колела за да ви е по-лесно.
Дистанционно управление
То ви позволява лесно да настройвате пречиствателя от разстояние. Някои модели използват приложение за телефон, което служи за същата цел.
Сензори за качество на въздуха
Тези сензори за прахови частици могат да открият колко замърсен е въздухът и автоматично да регулират скоростта на почистване на пречиствателя на въздуха спрямо това.
Съвместимост с WiFi
Моделите, свързани чрез WiFi, които можете да управлявате чрез приложение за смартфон, предоставят отчитания нивата на замърсители, които се филтрират. Приложението, което служи и като дистанционно управление, също така позволява да настроите график за устройството и да ви предупреждава, когато филтърът ви трябва да се замени.
Съвети за употреба
Почиствайте или подменяйте филтрите редовно.
Пречиствателят на въздух не може да работи ефективно, ако има замърсен филтър. Обикновено трябва да сменяте филтрите (или да почиствате тези, които могат да бъдат почистени с прахосмукачка) на всеки шест до 12 месеца за нагънатите филтри и на всеки три месеца за филтрите с активен въглен.
Поставете го на правилното място.
Ако имате само един уред, поставете го в стаята, където прекарвате най-много време. За повечето хора това е спалнята. (Някои уреди могат да бъдат тежки и неудобни за преместване, така че ако искате пречиствател на въздух в няколко стаи, може да обмислите закупуването на устройство за всяка стая.) Уверете се, че поставяте пречиствателя на въздух на място, където нищо не може да пречи на въздушния поток – например далеч от завеси.
Регулирайте скоростта.
За да избегнете високи нива на шум е препоръчително да пускате уреда на висока скорост, когато не сте в стаята, и да го намалите на ниска скорост, когато сте наблизо.
Какво да имате предвид при покупка на пречиствател на въздух
- Определете къде искате да поставите вашия пречиствател на въздух, за да можете да изберете такъв, който е подходящ за размера на стаята.
- Изберете уред, който е добър в филтрирането на замърсители, специфични за вашия дом или здравословни нужди (като премахване на пърхот от домашни любимци или цигарен дим, например).
- Сравнете максималния обем на филтриран въздух, който показва колко бързо пречиствателят на въздух може да филтрира въздуха.
- Изберете устройство, което използва HEPA филтър, който е златният стандарт за пречистватели на въздух за закрити пространства.
- Погледнете нивата на шума (посочени в децибели) в спецификациите на продукта. В зависимост от мястото, където ще използвате пречиствателя на въздух, може да искате по-тихо устройство.
- Изчислете текущите разходи за поддръжка и електричество на пречиствателя на въздух, за да можете да планирате бюджета си отвъд първоначалната покупка.
Други начини да подобрите качеството на въздуха вкъщи
- Почиствайте редовно с прахосмукачка. Пречиствателите на въздух не могат да премахнат по-големите алергени – като акари и косми от домашни любимци – които остават по мебели и килими. Използвайте прахосмукачка с HEPA филтър веднъж или два пъти седмично, за да почиствате подовете и мебелите.
- Използвайте абсорбатор при готвене в кухнята. Използвайте вентилатори в баните и пералните помещения, които да осигурят добра вентилация.
- Не пушете вкъщи. Това важи и за горенето на свещи и дърва в камината.
- Проветрявайте редовно. Отваряйте прозорците когато времето позволява, за да вкарате чист и свеж въздух. Ако полените или свързаните с тях алергии ви пречат да отваряте прозорците, пуснете климатика или охладителната система.
- Намалете използването на продукти съдържащи химикали. Ограничете употребата на почистващи продукти, които съдържат много химикали и съхранявайте бои, лакове, лепилата и инсектициди в мазето или в друга зона, която е далеч от местата, в които прекарвате по-голямата част от времето си вкъщи.
Съвети за поддръжка
Всеки от филтрите в пречиствателя на въздух има своя роля в процеса на филтрация. За да работи уредът ефективно е от съществено значение да поддържате филтрите в добро състояние.
- Започнете, като премахнете праха, космите или други отпадъци от предфилтъра на ръка или с помощта на четка, след което премахнете предфилтъра, за да имате достъп до останалите филтри.
- Всеки тип филтър изисква различна грижа. Обърнете се към инструкциите на производителя, за да разберете първо дали филтрите могат да бъдат почиствани и как се почистват. Обикновено процесът включва изплакване на филтрите с хладка вода, избърсване с влажна кърпа или мека четка и пълно изсушаване преди повторното им поставяне. Не докосвайте повърхности със специални покрития директно, като електростатични колектори.
- Еднократните HEPA филтри трябва да се заменят периодично. Важно е да проверите колко често трябва да се заменят, както и цената на резервните филтри, за да не се окаже, че надвишавате бюджета си. Части, които не изискват поддръжка, като топлинни стерилизатори, трябва да се заменят, когато вече не работят. Уверете се, че има налични резервни части, за да гарантирате дълъг живот на вашия пречиствател на въздух.
Последни думи
Пречиствателите на въздух могат да бъдат незаменими помощници когато целта е подобряване на качеството на въздуха у дома. Те намалят нивата на прахови частици, алергени, неприятни аромати и други вредни газове.
Няма един универсален пречиствател на въздух, който да е подходящ за всяка ситуация. Когато избирате уред, винаги първо погледнете максималния обем филтриран въздух на час и типовете филтри, за да добиете представа за това колко ефективен ще бъде уредът за вашите специфични нужди.
След като сте идентифицирали пречиствател на въздух, който предлага най-добрата филтрация за обичайните замърсители във вашия дом и е с подходящия размер за вашето пространство, оценете вторичните характеристики като нива на шума и преносимост. Също така се уверете, че разходите за енергия и текущата поддръжка на пречиствателя са в рамките на вашия бюджет.
Вземете своя пречиствател на въздух от “Баш Майстора” днес!
Разгледайте всички видове пречистватели на въздух, които предлагаме онлайн или посетете физическия ни магазин, където може да получите съвети, които да Ви помогнат при избора на уред.
Предлагаме разнообразие от модели, които ще ви помогнат да поддържате въздуха вкъщи чист.
Може да вземете своя пречиствател, както онлайн, така и като се свържете с нас на 052 643 030 или 0883 515 051 или на имейл адрес: [email protected].
Вземете своя уред за пречистване на въздух още днес!
Често задавани въпроси
Помагат ли пречиствателите на въздух за премахване на прах?
Да, прахът представлява голяма част от частиците, които вероятно се намират във въздуха в дома ви, така че повечето пречистватели на въздух ще успеят да уловят и филтрират значително количество прахови частици от въздуха.
Пречиствателите на въздух премахват ли неприятни миризми?
Да, добрият пречиствател на въздух може да премахва миризми и неприятни аромати от дома ви. Най-добрите пречистватели на въздух за премахване на миризми са тези с активен въглероден филтър заедно с обичайния HEPA филтър. Активният въглен може да помогне за премахване на летливи органични съединения (VOCs) и съпровождащите ги миризми – като частиците от ароматизирани свещи, почистващи продукти или аерозолни дезодоранти – както и изпарения и миризми при готвене и от и домашни любимци.
Какви са трите основни вида въздушни филтри?
Трите основни вида въздушни филтри са HEPA, йоннен (Негативни йони) и такива с активен въглен.
Какъв размер пречиствател на въздух ми е необходим?
На пазара има различни пречистватели на въздух, всички предназначени за различни стаи и пространства. Уверете се, че сте измерили внимателно размера на вашата стая и вземете предвид максималния обем филтриран въздух на час (CADR) и броя промени на въздуха на час (ACH).
Необходим ли ми е пречиствател на въздух?
Повечето от нашите домове имат някакъв вид замърсители във въздуха. Това може да е от косми на домашни любимци, полени, прах от ремонти, пръскане на пестициди наблизо, мухъл и плесен, домакински почистващи препарати, разтворители, нови продукти, които „отделят газове“. Пречистването на въздуха от тези токсини винаги е добра идея.
Къде трябва да бъде поставен пречиствателят на въздух в дома ми?
Пречиствателите на въздух обикновено са предназначени за използване в една стая, затова е най-добре да го сложите около мястото, в което прекарвате най-много време. За повечето от нас това е спалнята, въпреки че много хора избират да имат допълнителни пречистватели на въздух, инсталирани в хола, дневната и детските игрови зони.
Какъв вид пречиствател на въздух е най-подходящ за премахване на миризми от домашни любимци?
Всички обичаме нашите домашни любимци, но обикновено не обичаме техните косми, пърхот и свързаните с тях миризми. За собственици на домашни любимци с някакъв вид алергии, е препоръчително да използват пречиствател на въздух с HEPA и предфилтър.
Нуждаят ли се въздушните филтри от някакъв вид поддръжка?
Необходимостта от поддръжка на вашия пречиствател на въздух ще се различава в зависимост от модела и марката. Докато някои модели имат постоянни филтри, повечето пречистватели на въздух са оборудвани със сменяеми филтри, които трябва да се сменят на всеки шест до осем месеца. За да удължите живота и ефективността на вашия филтър, може да го почиствате с прахосмукачка на всеки няколко седмици. Изборът на модел с индикатор за смяна на филтъра винаги е добра идея, тъй като това ще ви напомня кога да смените филтъра.
Всички ли пречистватели на въздух са шумни?
Смята се, че пречиствателите на въздух са шумни и дразнещи, но това не е валидно за всички модели. Нивото на шума ще зависи от модела и скоростта на работа на вентилатора. Някои марки са известни с това, че са много по-тихи от други, така че си струва да направите проучване, ако нивото на шума е важно за вас.
Колко често и за колко време трябва да работи пречиствателя на въздух?
За да постигнете най-добри резултати, е препоръчително пречиствателя на въздух да работи непрекъснато. Все пак, за да намалите разходите за електричество и да намалите нивото на шум, можете винаги да го превключите на най-ниската степен, когато сте вкъщи.
Какво е йонизатор на въздух?
Йонизаторът на въздух е алтернативен тип пречиствател на въздух. Вместо да използва вентилатор или филтър за пречистване на въздуха, както правят повечето пречистватели на въздух, йонизаторът го прави чрез електрическо зареждане на въздушни молекули.
Йонизаторът създава отрицателни йони (заредени частици) и ги изпраща във въздуха, където те могат да се свържат с положителни йони (прах, алергени и т.н.). След като се свържат, частиците стават твърде тежки, за да летят из пространството и падат на пода или най-близката повърхност, където могат да бъдат почистени.
Изпускат ли пречиствателите на въздух озон?
Озонът може да реагира със замърсителите и да промени тяхната химическа композиция. Ако имате белодробно заболяване, озонът може да доведе до затруднено дишане, хрипове и кашлица. Дори ако сте здрави, озонът може да раздразни дихателните ви пътища.
Обикновено не е нужно да се притеснявате за пречистватели на въздух, които използват само HEPA филтър за пречистване на въздуха. Въпреки това, йонизиращите модели или тези, които използват UV светлини, могат да отделят озон поради електрическия заряд. Ако можете, изберете пречиствател, който изрично посочва, че не създава озон. Трябва да избягвате всякакви пречистватели, описвани като "озонови генератори".