Сезонът на подаръците започна! Разгледайте и се възползвайте от нашите страхотни коледни оферти за майстори и ентусиасти с до -70% отстъпка на над 3500 продукта. Промоцията важи за периода от 06 до 26.12. или до изчерпване на количествата онлайн и във физическите ни магазини. Всички продукти може да видите тук. Весели празници от екипа на Баш Майстора!
Сезонът на подаръците започна! Разгледайте и се възползвайте от нашите страхотни коледни оферти за майстори и ентусиасти с до -70% отстъпка на над 3500 продукта. Промоцията важи за периода от 06 до 26.12. или до изчерпване на количествата онлайн и във физическите ни магазини. Всички продукти може да видите тук. Весели празници от екипа на Баш Майстора!

Как да изберете машина за заточване на вериги

Ръководство за избор и покупка
Как да изберете машина за заточване на вериги

Избор на машина за заточване на вериги

 

Всеки, който разполага с трион или моторна резачка, рано или късно се сблъсква със следния проблем: затъпяване острите ръбове по режещите звена на веригата. Те могат да се заточат ръчно, което обаче не е нито лесна, нито безопасна задача, а освен това невинаги с достатъчно задоволителен краен резултат. 

 

С днешното ни подробно ръководство ще се справите с този проблем, като научите всичко необходимо за да направите оптимален избор на машина за заточване на вериги. 

 

 

Какво е машина за заточване на вериги?

 

Самото име на уреда подсказва за какво се използва. Тази машина е пригодена за заточване на вериги и тяхната оптимална поддръжка. За да се справи със задачата, машината трябва да е достатъчно мощна и надеждна. Докато трионите и резачките режат метал, дърво и други солидни материали, уредът за заточване на техните вериги се предполага да е здрав и издръжлив. За целта той разполага със свой собствен електромотор, както и скала, според която се определя с максимална прецизност ъгъла на заточване. 

 

Правилният избор на машина за заточване ще ни помогне да удължим живота на уредите, пригодени за рязане. Нещо повече - ще намалим и риска от инциденти по време на работа. Освен това винаги ще постигаме очаквания финален резултат при рязане. 

 

 

Видове машини за заточване

 

За да направите информирано решение, трябва да се запознаете с актуалните опции на пазара. Добрата новина е, че днес можете да намерите разнообразни модели, подходящи за всякакъв бюджет. Най-често срещаните са следните:

 

Ръчни пили за заточване

 

Те са евтини и достъпни, но за сметка на това изискват повече усилия от страна на потребителя. Макар да успяват да заточат повечето видове вериги, при някои по-тежки резачки и индустриални уреди няма да постигнат кой знае колко задоволителен ефект. Въпреки това, ръчните модели спестяват допълнително средства и от евентуалните разходи за електрическа енергия, но пък поддръжката им е значително по-трудна. 

 

Един комплект за ръчно заточване се състои от водач за пилодържател, който се закача към веригата и я държи в правилния ъгъл в експлоатация. Наличната кръгла пила се прилага за допълнителна обработка на резците. 

 

Електрически машини за заточване на вериги

 

Използвайки електрическа енергия, този модел машини се справя със заточването на всякакъв тип режещи вериги. Разбира се, от особено значение е и мощността на мотора. Неговият вид и ефективност значително повишават цената и са от особено значение, когато уредът се използва за промишлена дейност или за професионални цели. Поддръжката им не е толкова тежка, но изисква постоянство, за да си осигурите дълготрайна употреба. Със сигурност, електрическите модели позволяват да се спести и време, и усилие при редовното заточване на вериги, но за сметка на допълнителен разход за ток. Освен това, липсата на захранване в определени места може да ви лиши от възможността да заточите веригата. 

 

Пневматични машини за заточване на вериги

 

Те се захранват чрез сгъстен въздух, който задвижва заточващия механизъм. Обикновено ги препоръчваме за потребители, на които им предстои по-интензивен тип на работа, респективно притежават по-мощни резачки с големи и дебели дискове, например. В производствената сфера са особено предпочитани, защото спестяват оперативно време, но пък представляват една наистина солидна инвестиция. 

 

Преносими машини за заточване на вериги

 

Тези модели са много удобни, ако при липса на електричество или при заточване на вериги с по-малка дължина. Портативните уреди понякога могат да се зареждат и директно от акумулатора на колата, което прави работата с тях още по-комфортна и гъвкава. Ръчните модели не са толкова мощни, но пък са добра опция за спестяване от крайната цена, ако държите на преносим модел. 

 

 

Критерии при избор на машини за заточване

 

Каква машина за заточване на вериги да изберем - мнения и препоръки от Баш Майстора

 

При избор на машина за заточване на вериги най-важно е да преценим за каква верига ще я използваме. За целта е добре да обмислим някои ключови специфики.

 

Ъгъл и дълбочина на заточването

 

Остриетата на веригите за резачки разполагат със специфичен фиксиран (фабричен) ъгъл. Ако в тях има разминаване, рязането се компрометира. Причината е, че те не успяват да работят съвместно и по този режещият уред се затлачва. 

 

Логично, машините за заточване на вериги е необходимо да са съвместими с дълбочината и ъгъла, под който заострят зъбците. Това не е задължително при опитните потребители. Те биха могли да регулират механично ъгъла и дълбочина на заточване. За неопитните обаче подобна задача е едновременно трудна и опасна. 

 

Видове аксесоари и съвместимост 

 

Обикновено повечето машини за заточване на вериги са сравнително универсални. Те пасват на повечето режещи уреди без значение от марка, мощност и дори тип приложение (за домашна употреба или за професионални нужди). 

 

Когато става въпрос за заточване на определени зъбци във веригата, съвместимостта се свежда до пилите или битовете, налични в комплекта. Обичайните размери на веригата включват .325, .404, 1/4 P, ¼, 3/8 P и ⅜, а повечето комплекти се доставят с пили или шлифовъчни камъни с размери 5/32, 3/16 или 7/32 инча (или съответно около 4 мм, 4.8 мм и 5.6 мм). 

 

Фабрични характеристики

 

При избор на машини за заточване на вериги в магазина е възможно да ви попитат за конкретни предпочитания относно следните търсени характеристики на уреда. Препоръчително е машината, на която се спрете да разполага с:

 

  • Диаметър на диска: от 100 до 140 мм 
  • Оборот на празен ход: максималният обикновено е от около 7000

 

 

Особености на машината за заточване на вериги

 

Всяка машина за заточване на вериги разполага с приблизително идентична конструкция. В нея основните компоненти са следните:

 

  • Електромотор – двигателят задвижва уреда, като неговата мощност логично определя скоростта и ефективността на работа с по-солидни материали. 
  • Държач – благодарение на този структурен елемент веригата остава в стабилно положение и се извършва прецизно заточване според посочения ъгъл и в оптималната позиция. 
  • Заточващ диск – тази част влиза в пряк контакт с веригата, за да заточи износените с времето части и тя трябва да е съобразена внимателно с обработвания материал. 
  • Стъпка на веригата – ключов параметър, който задължително се настройва от потребителя, за да се осигури съответствие между отделните зъби на веригата и заточващия диск. 
  • Скала за регулиране – с нея се задават параметри като дълбочина и ъгъл на заточване, за да се осигури максимален краен резултат и безопасни условия на работа.

 

 

Съвети за безопасност и поддръжка

 

За оптимални резултати, всяка една машина за заточване на вериги следва да бъде редовно обслужвана. Нещо повече – небрежната и несъответстваща с указанията в инструкциите за употреба експлоатация ви поставя в риск от сериозни инциденти. Ето защо ви съветваме да спазвате следните указания за безопасна работа и поддръжка на вашата заточваща машина:

 

  • Не започвайте експлоатация, преди да сте прочели внимателно ръководството за употреба на уреда. Ако не разбирате нещо в предписанията, се обърнете директно към търговеца, от който сте закупили продукта, вместо да търсите помощ от приятел без професионални знания по въпроса. 
  • Винаги си осигурявайте достатъчно свободно пространство за работа с машината. От нея ще летят остатъчни материали при заточването и могат да повредят интериора или да наранят околните. 
  • Дръжте вашата машина за заточване във фабричния калъф, пригоден за съхранение и предпазване от всякакъв тип негативни външни и механични рискове от увреждане. 
  • Задължително използвайте лични предпазни средства като ръкавици и очила, за да избегнете всякакъв тип наранявания. 
  • След работа с машината, я почистете старателно.
  • В случай че чуете странни шумове или забележите нетипични за машината движения, се свържете с търговеца, ако тя е в своя гаранционен срок, или квалифициран майстор за ремонтна дейност, вместо да я поправяте сами. 

 

 

Какво да имате предвид при покупка на машина за заточване на вериги?

 

При избор на машина за заточване на вериги, от особено значение е да се вземат предвид различни аспекти с цел покриване на вашите индивидуални нужди и предпочитания. Тази задача става много лесна, ако си отговорите на следните въпроси, свързани с вашите планове и дейност.

 

Колко често ще я ползвате?

 

Първият въпрос, на който трябва да си отговорите, е колко често ще използвате машината. Ако я купувате за нуждите на домакинството (например рязане на дърва за отопление или поддръжка на градината), бюджетната електрическа и почти всяка ръчна машина за заточване на вериги е подходящ избор. 

 

Какъв вид захранване е най-подходящ?

 

Следващият важен аспект е захранването. За всякакъв тип домашни активности и по-дребни задачи, които ще извършвате в гаража или на двора, е подходящо да се спрете на ефективен електрически модел. Обикновено тези машини за заточване спестяват време, защото са по-мощни и удобни за използване от потребители с по-малко опит. Отделно, машина за заточване с набор от вериги от ¼” до .404” и регулируема дръжка ще внесат допълнителен комфорт във вашата дейност. Голяма част от електрическите модели дори могат да се монтират на работната маса или на стената за повече гъвкавост при експлоатация. От друга страна, ако възнамерявате да използвате уреда на далечни разстояния, включително на места без електричество, ще трябва той да е ръчен.

 

Каква големина ви трябва?

 

Големината на машината е важен фактор за правилния потребителски избор. За по-обемни вериги, особено тези, които се използват в професионална индустриална среда или за интензивна честота на експлоатация, може да се наложи покупка на уред с по-мощен мотор. Същевременно, ако моделът е достатъчно компактен, за да се пренася лесно от точка А до точка Б, бихте могли да си спестите много усилия и проблеми.

 

За хоби или професионална работа?

 

Този въпрос е ключов, защото в производството и промишлеността безспорно са нужни машини с мощен електрически мотор. От друга страна, някои видове хобита налагат покупката на уред с автоматично заточване и опция за регулиране на ъглите с висока прецизност поради спецификата на материала, който се обработва. В този случай можете да селектирате модела според обработвана повърхност на веригата. Прегледът на допълнителни функции е от съществено значение и за професионалистите, и за любителите, като те трябва да са съобразени отново с типа планирана дейност. 

 

Прочетете още:

 

 

 

Последни думи

 

Необходимо е точно веднъж да видите, че резачката ви не реже добре, за да осъзнаете, че най-вероятно ще ви се наложи да направите избор на машина за заточване на вериги. Следвайки съветите в нашето ръководство, както и правилната й поддръжка ще удължат и нейният живот, и този на вашия трион. 

 

Ако все пак не сте успели да се ориентирате в наличните опции на пазара, можете да разчитате на любезния екип на Bashmaistora. Нашите служители са на ваше разположение за още разяснения и съдействие по всяко удобно за вас време! Разчитайте на нас!

 

 

Вземете своя уред за заточване на вериги от "Баш Майстора" днес!

 

Разгледайте всички модели машини за заточване на вериги, с които разполагаме онлайн или намясто в магазина ни. 

 

Как да се свържете с нас?

 

  • Обадете ни се на телефон: 052 643 030 или 0883 515 051.
  • Изпратете ни имейл на: [email protected].
  • Използвайте онлайн чата и говорете с наш сътрудник в реално време.

 

Ако все пак не сте успели да се ориентирате в наличните опции на пазара, можете да разчитате на любезния екип на магазин ”Баш Майстора”. Нашите служители са на ваше разположение за още разяснения и съдействие по всяко удобно за вас време!

 

 

Често задавани въпроси 

 

Колко често трябва да заточвам веригата на триона?

Използвайте вашата машина за заточване на вериги толкова често, колкото и използвате режещия уред. Ако го включвате два-три пъти годишно, веднъж на 12 месеца е достатъчно да проверите дали няма нужда от заточване. Смята се, че след 4 часа работа на трион или друг подобен режещ уред, е нужно заточване. 

 

Каква машина за заточване на вериги да избера, ако използвам често трион?

По-добре е да се спрете на електрически модел с мощност от поне 450 вата и с повече обороти на празен ход. 

 

Може ли начинаещ да работи с машина за заточване на вериги?

Да, може, стига да спазва всички налични в ръководството указания за експлоатация, използва предпазни средства и я поддържа в оптимално добро състояние. 

Сравни
покажи
Уважаеми клиенти наличностите в bashmaistora.bg се обновяват на всеки 45 минути. Възможни са технически грешки, както и несъответствие между цените в сайта и тези в магазините. При такива, наш сътрудник ще се свърже с вас за уточнение преди обработка на поръчката. "Баш Майстора ООД" си запазва правото да променя цените без предизвестие както и да коригира сгрешени параметри без предварително уведомление. Снимките са илюстративни и е възможно реалния продукт да се различава от тях. Не носим отговорност за типографски или илюстративни грешки. Всички цени са в български лева, с включен ДДС и са валидни при покупки онлайн.