Видове шлайфмашини и техните приложения

Видове шлайфмашини и техните приложения
При обработка на повърхности използването на шлайфмашина може значително да намали усилието и оперативното време за извършването на дадена задача. С този инструмент крайният ефект придобива завършен и атрактивен естетичен финален вид.
В зависимост от конкретното приложение откриваме различни видове шлайфмашини. Ето защо от избора на правилния конкретно за нашите нужди модел ще гарантира максимално добър краен резултат. В ръководството ни по-долу ще намерите всички необходими насоки и препоръки за покупка на шлайфмашина. Фокусът в него, разбира се, е върху отделните категории и видове, налични на пазара.
Какво разбираме под шлайфмашина?
Шлайфмашина е инструмент с универсално приложение в бита, индустрията и широк кръг от занаяти и хобита. Основната му функция е да отнеме тънък слой от различни повърхности с цел тяхната обработка – промяна на формата, изглаждане, почистване и полиране. За да се справи с тези задачи, инструментът използва специфичен абразивен материал, например дискове, ленти, шкурки и други.В допълнение, уредът работи на високо обороти и скорост, с което намалява значително потребителското усилие.
За какво се използва шлайфмашината?
Отделните видове шлайфмашини се различават не само по задачата, за която са предназначени, но и по материала, за който са създадени. Някои модели могат да се прилагат върху повечето типове повърхности. Традиционно, с шлайфмашина се обработват:
- Метал, включително цветни метали;
- Дърво;
- Стомана;
- Бетон;
- Керамични плочки;
- Пластмаса;
- И други.
Шлайфмашината намира широко приложение в автомобилния сектор и строителството. Макар на пръв поглед тя да има строго индустриален характер, можем да я срещнем и в много домове днес. Някои видове шлайфмашини са пригодени за изцяло хоби дейности. Използването им не изисква специфични умения и знания, но пък значително подобрява и ускорява ремонтната дейност вкъщи, както и някои любителски занимания – например, дърворезба, реновиране на мебели и други.
Видове шлайфмашини
В практиката, в търговската мрежа, включително в нашия онлайн магазин, а дори и в теорията, посветена на различни индустрии и индустриални дейности ще срещнете много видове шлайфмашини. Тяхното познаване и разбиране как работя всяка от тях е най-лесният начин да направите информиран и адекватен краен потребителски избор. Ето защо с удоволствие ще ви ги разясним в детайли по-долу.
Ексцентършлайф
Ексцентършлайфът има плоско и кръгло работно тяло, като основното предназначение на уреда е да работи едновременно фино и върху максимално голяма площ. Същевременно, в повечето случаи този инструмент се търси за довършителни работи, а не за тежки задачи – например, отстраняване на бои и лакове, финално полиране на мебели и други дървени изделия и завършителна изглаждане на колата след боядисване, както и преди поставянето на такава.
Ексцентършлайфът е изключително надежден уред не само за шлайфане и полиране, но и за премахване на замърсявания, а дори и боя или лак от повърхността.
- Тегло: 1-3 килограма
- Мощност: 200-900 вата
- За какъв материал е подходящ: дърво, метал, пластмаса, стомана
- Плюсове: максимална прецизност за кратко време, в това число и върху голяма площ и за различни задачи
- Минуси: по-слаба ефективност при необходимост от премахване на дебели слоеве от повърхността и сравнително високата цена
- Начина на работа: чрез въртеливи движения, активирани от специфична ос и амплитуда от максимум 7 мм
- Захранване: срещат се пневматични, електрически и акумулаторни
Виж всички модели:
Делташлайф
Този вид шлайфмашина също е подходящ избор за фина обработка на широк кръг от повърхности и в различни индустриални сектори. Специфичното при нея е, че се справя по-добре от ексцентършлайфът при труднодостъпни места и за сравнително малки детайли. Неслучайно се избира за целите на полиране и шлайфане на ъгли, всякакъв тип профили, издатини и ръбове. Подобно на ексцентършлайфът, и делташлайфът успешно елиминира остатъчни следи от строителна и ремонтна дейност. Наред с полирането, той премахва лепила и бои. Често срещано поле за изява на делташлайфа е мебелната индустрия и определени сфери в автомобилния сектор (например, ремонт и изграждане на каросерията). Уредът напоследък намира и широко приложение у дома, тъй като все повече хора се интересуват от самостоятелното реновиране на интериора, включително освежаването на стари мебели.
- Тегло: сравнително лек уред (средно около 1 кг)
- Мощност: най-леките са с около 80 вата мощност, като макар и рядко, се намират и модели с около 300 вата мощност
- За какъв материал е подходящ: предимно за дърво и метал (понякога за пластмаса)
- Плюсове: освен че е приложим за по-специфични места, дейности и дори предмети, този модел се откроява с много лесна експлоатация, поради което е еднакво полезен и за професионални, и за любителски цели
- Минуси: не е особено подходящ за обработка на по-големи площи
- Начина на работа: за да достигне ъгли и ръбове, действа с триъгълна плоча за шлифоване, която е с минимална дебелина и прилича на подложка
- Захранване: срещат се електрически и акумулаторни
Мултишлайф
Този вид шлайфмашина може да се използва буквално за всичко (точно както и името й го подсказва): полиране, шлифоване, отстраняване на засъхнали бои, лакове, лепила и други строителни и декоративни материали. Изглажда изключително добре повърхността и то с минимални усилия без значение от материала и самия предмет. Тази машина се прилага главно за труднодостъпни места като ъгли и ръбове, както и за по-малки по площ елементи. Чудесна алтернатива е за по-пипкави дейности. Специфичното при нея е, че придобива допълнителна мултифункционалност чрез възможността да се подобрява чрез нови аксесоари, приставки и приспособления за по-специфична дейност.
- Тегло: налични са както ергономични дизайни за домашна и професионална употреба от под половин килограм, така и по-тежки до 2 килограма, но с добавянето на аксесоари, уредът увеличава общата си маса
- Мощност: варира от 100 до 600 (и повече) вата
- За какъв материал е подходящ: буквално за всякакви повърхности
- Плюсове: широката приложимост и възможността да се модифицира според нуждите на потребителя, тоест премахва необходимостта да се купува нов уред при смяна на задачите или интензитета на работа
- Минуси: понякога е твърде тежък за потребители без опит и с любителски планове за шлифоване
- Начина на работа: няма конкретен механизъм на действие, тъй като този уред комбинира различните типове начини на работа на отделните видове шлайфмашини, познати на пазара днес
- Захранване: електрически и акумулаторни
Виж всички модели:
Лентов шлайф
Тези видове шлайфмашини са предпочитан избор за грубо шлайфане. Все пак, с тях също може да се отстрани боя, например, но най-често се премахва цял слой и то с едно движение. Ето защо се използва за подготвителна, а не за довършителна дейност при реновиране и производство на мебели. Въпреки това, с лентов шлайф най-често се режат цели слоеве от повърхността. По-леките задачи са рядкост в експлоатацията на уреда. По-грубият резултат, който постига, налага лентовия шлайф да е последван от работата на друг инструмент за фино полиране.
- Тегло: минималното е около 3 кг, като може да достигне 8 кг
- Мощност: над 500 вата
- За какъв материал е подходящ: метал, стомана, бетон и дърво (не е подходящ за деликатни материали)
- Плюсове: бързо, ефективно и без какъвто и да е проблем (и нужда от опит) премахва цели слоеве и части от повърхността
- Минуси: с него се работи по-трудно, защото е сравнително тежък, а освен това и доста шумен
- Начина на работа: той има изключително висока производителност поради значително по-високата си скорост (в сравнение с останалите видове шлайфмашини), като действа чрез специален, движещ се само в една посока ремък.
- Захранване: пневматичен, електрически и акумулаторен
Виж всички модели:
Виброшлайф
При виброшлайфа, работното тяло е с правоъгълна форма, към която в подходящ размер и с подходяща едрина се избира шкурка. Тя се застопорява максимално добре, за да не се движи в работещ режим и може да се сменя постоянно, което пък позволява ръчна настройка на степента на шлайфане. На практика обаче този уред се прилага главно за по-фино шлайфане. Често срещан инструмент е в комплекта на „домашния майстор“ вкъщи.
- Тегло: обикновено е малко над 1 килограм, но се срещат и модели с над 3 килограма тегло
- Мощност: от 200 вата нагоре
- За какъв материал е подходящ: предимно за дърво и пластмаса, но понякога се използва и за по-плътни материали като стомана и по-меки метали
- Плюсове: изключително прецизен и лесен за фино шлифоване в домашни условия, но и достатъчно ефективен и приложим и за професионални цели, като има сравнително бюджетна цена
- Минуси: не се справя с грубо шлифоване и е със сравнително бавна скорост на дейност
- Начина на работа: използва силата и натиска, създавани от вибрациите и чрез тях шлифова, полира и отстранява замърсявания и ненужни (съвсем тънки) слоеве
- Захранване: електрически, акумулаторни и пневматични
Виж всички модели:
Ъглошлайф
Това са най-често срещаните, търсени и предлагани видове шлайфмашини. Имат еднакво широко приложение и в бита, и в индустрията и то буквално във всички възможни сфери на автомобилното производство и ремонт, мебелите, всякакъв вид самостоятелни работилници, както и по-мащабни индустриални цехове. С него ефективно се отнемат по-тънки слоеве остатъчен материал, но може и да се полират груби повърхности поради скоростното абразивно тяло. Стърже и премахва ръжда много лесно. Ъглошлайф най-често се предпочита и когато има нужда от рязане на цели парчета стомана и метал.
- Тегло: около 2 кг
- Мощност: може да достигне 2000 вата
- За какъв материал е подходящ: за всякакъв, включително камък, бетон, дърво, пластмаса, метал, стомана
- Плюсове: приложим е както за различни цели, така и за всякакъв вид материал
- Минуси: понякога е сравнително тежък за работа инструмент и почти винаги е шумен, а освен това и сравнително опасен при неправилна експлоатация
- Начина на работа: за да шлифова, уредът използва диск с различна скорост и мощност, но винаги с въртеливо движение
- Захранване: електрически, акумулаторни и пневматични
Виж всички модели:
Прав шлайф
В случай че търсите уред за детайлна, прецизна и наистина фина работа, правият шлайф би бил най-добрият избор. Благодарение на продълговата форма на работното тяло, инструментът е сравнително лесен за използване в по-трудно достъпни места, като позволява гъвкави движения и спрямо деликатни повърхности без риск от нарушаване на целостта ѝм. Безопасната и ефективна експлоатация е подсигурена и от разположението на шпиндела. За разлика от повечето видове шлайфмашини, при правият шлайф той е напречно на оста.
- Тегло: обикновено е минимум 1 килограм и половина
- Мощност: най-често около 250-450 вата, но има и по-мощни модели
- За какъв материал е подходящ: дърво, метал, а понякога и по-плътен като камък и бетон
- Плюсове: може да обработва сравнително сложни профили и изобщо се справя с деликатни задачи, за които другите видове шлайфмашини не са приложими
- Минуси: не става за грубо полиране и шлайфане и може да е на сравнително висока цена
- Начина на работа: използва своята специфична конструкция, за да се намали натиска и физическото натоварване на потребителя по време на работа, въпреки че обикновено тя е сравнително тежка и деликатна
- Захранване: електрически, акумулаторен и пневматичен
Виж всички модели:
Шлайф за стена
Нарича се още и жираф за шлайфане на стени и тавани. Наименованието на уреда подсказва и за какво точно е пригоден. Тясната му специализация в монтажната, строителната и ремонтната дейност е неговата основна характеристика. Шлайфът за стени и тавани е най-надеждният уред за подготовка преди поставяне на финалното покритие, включително изолация. Той се използва за премахване и на старо такова – например, тапети, нежелан вече нюанс боя или ненужна мазилка. След измазване стените се шлайфат изключително прецизно с този уред, като той спестява време, ако ремонтът се извършва самостоятелно. На практика обаче, всяка бригада майстори разполага с инструмента.
- Тегло: поне 2 килограма
- Мощност: обикновено е минимум 500 вата
- За какъв материал е подходящ: материали, от които се изработват стени и тавани, както и облицовки за тях (бетон, гипсокартон и друг)
- Плюсове: изключително ефективен за задачата, за която строго е предназначен
- Минуси: сравнително тежък е, което затруднява работата предвид специфичното място на приложение, а то допълнително ограничава възможните задачи за изпълнение с уреда. Освен това е една от най-скъпите машини от този род.
- Начина на работа: особеното при тези видове шлайфмашини е, че имат доста голямо работно тяло за шлайфане
- Захранване: електрически и акумулаторен
Виж всички модели:
Особености на шлайфмашините
Различните видове шлайфмашини притежават свое специфично устройство. Някои от компонентите обаче са налични в конструкцията на всеки инструмент за полиране и шлайфане. Важно е да имаме поне общо понятие за отделните системи на инструмента, както и за техните специфични функции. Така ще си осигурим не само ефективна, но и безопасна употреба – и за нашето здраве, и за целостта на уреда.
- Работно тяло. Върху него се поставя абразивната лента, диск и т.н. Този елемент е задължителна част от всички видове шлайфмашини. Разположен е в централната част на уреда и на практика обезопасява работата, тъй като придава усещане за стабилност при боравене с инструмента.
- Спусък или контролер, бутон и т.н. С него се включва и изключва уредът. Свързан е с електрически или акумулаторен двигател. Производителите го поставят на място, което е удобно за натискане от потребителя, включително и при спешна нужда да се прекрати работа.
- Технология за прахоотвеждане. Това на практика е система, която не присъства във всички видове шлайфмашини, но е особено полезна. В по-старите модели тя се свързва с прахосмукачката. Намалява дискомфорта по време на работа, а също така риска от бърза развала на уреда в следствие на насъбралата се прах. На пазара има и модели, които могат да улавят праха чрез специални торби, които се закачат за инструмента.
Какво да имате предвид при покупка на шлайфмашини?
При наличие на толкова много разнообразни видове шлайфмашина крайният избор би могъл да продължава да звучи като трудна задача за някои от вас. Но не е нужно да си давате парите на вятъра или да сменяте уреда си за шлайфане без причина и то няколко пъти. Ако отговорите адекватно на следните въпроси, ще направите идеалният индивидуален избор в магазина:
- За какво ще използвате вашата шлайфмашина? Най-бързото селектиране става чрез разграничаване на уредите за грубо и фино шлифоване. От друга страна, ако целите обработка на стена у дома и няма да използвате за нищо друго инструментът, вземете шлайф за тавани и стени.
- Професионалист ли сте или любител? В случая не само високата мощност е от значение. В голяма част от случаите за целите на различни индустриални сектори е нужен уред, който е приложим за големи площи - ескцентършлайфа би бил разумен избор.
- Какво ще обработвате? Напълно нормално е за професионални цели да заложите на надежден ъглошлайф, тъй като той се справя с дърво, камък, стомана, пластмаса и така нататък еднакво ефективно. Ако обаче вашата дейност е строго специфична, например, имате нужда от деликатно заглаждане на пластмаса, ви устройва само виброшлайф.
- С какъв бюджет разполагате? Не забравяйте да съобразите нуждите с финансовите си възможности. Добре е да инвестирате в надежден уред, та макар и да струва по-скъпо. Ако обаче няма да го ползвате редовно, спокойно можете да се спрете на вариантите с най-ниска цена на пазара, тоест виброшлайфът.
- Кога и колко често ще използвате вашата шлайфмашина? Постарайте се да вземете икономичен електрически уред, ако целите са професионални. Въпреки че той ще покачи разходите за ток, е по-надеждният вариант като продължителност на активния режим от акумулаторната алтернатива. Също така, имайте в предвид, че по-мощните – тоест ъглошлайфът и ексцентършлайфът – издържат повече часове на работа.
Прочети още:
- Как да изберете ексцентършлайф
- Какво е виброшлайф и за какво се използва
- Избор на жираф за шлайфане на стени и тавани
- Избор на мултишлайф
- Как да изберете прав шлайф
- Избор на лентов шлайф
Последни думи
Изборът на подходяща машина за шлайфане и полиране на отделни слоеве не е лесен или задача, която да свършим набързо. Добрата новина е, че пазарът е достатъчно богат на разнообразни видове шлайфмашини, изпъкващи с индивидуални предимства и конкретни характеристики, пасващи на евентуалните ни планирани задачи.
На тяхна база, а и с нашето подробно ръководство, както и с допълнителната помощ от екипа на Баш Майстора можете да изберете вашия модел още днес! Не се колебайте да го направите!
Вземете своя шлайфмашини от “Баш Майстора”сега!
Направете преглед на наличните в Баш Майстора видове шлайфмашини още днес, за да опростите вашия работен процес утре. Не се колебайте да ни посетите във физическите магазини, където любезните ни консултанти са насреща за съвети и насоки.
Може да вземете вашата нова машина, както онлайн, така и като се свържете с нас на 052 643 030 или 0883 515 051 или на имейл адрес: [email protected].
Често задавани въпроси
С каква шлайфмашина да обработя тавана преди боядисване?
Най-добрият вариант за тази конкретна дейност е шлайфът за стени, който се нарича още и шлайф за тавани.
Коя е най-евтината шлайфмашина?
Можете да откриете бюджетни модели от всички видове шлайфмашини, но обикновено с най-разумни цени са за домашна употреба, например леките виброшлайфове.
Стават ли шлайфмашините за деликатно полиране?
Да, стават, като голяма част от тях са създадени именно за такава дейност, например делташлафът, открояващ се с възможност за много фина работа.